Utrecht Monumentale Jongeriusvilla krijgt nieuwe gebruiker Utrecht. De Jongeriusvilla. Fotograaf Bettina van Santen De Jongeriusvilla ca 1950. De Jongeriusvilla in 1939. Foto archief Utrecht Fotograaf onbekend Utrecht - Tot de zeldzame voorbeelden van Nieuwe Zakelijkheidsarehiteetuur in de Domstad behoort de Villa Jongerius, gelegen aan de westzijde van de stad aan het Merwedekanaal. De monumentale villa maakte ooit deel uit van het autoreparatie bedrijf van Jan Jongerius. Deze Utrechtse ondernemer (1888-1941) opende in 1924 het allereerste Texaco-benzinestation van Nederland, en een jaar later nam hij een autoreparatiebedrijf over. Dit werd in de daaropvolgende jaren tot 1937 uitgebouwd tot een groots complex, met fabriekshallen en een moderne ondernemersvilla met tuin, gebouwd in de trant van de nieuwe zakelijkheid. De villa, 'Bastiaanshof', was met een pergola verbonden aan het kantoor en de bedrijfshallen. Fabriek, villa en kantoor vormden een architectonisch geheel. Na de dood van Jongerius in 1941 bleef het bedrijf tot 1955 intact, daarna kwam het complex in gebruik bij het ministerie van defensie, die het in 2009 verliet. Door de gemeente Utrecht is vervolgens een heront wikkelingsplan voor het terrein gemaakt, dat de bouw inhoudt van een nieuwe woonwijk. Hiervoor is het noodzakelijk dat de bedrijfshallen worden gesloopt. De villa, nu eigendom van de Stichting Vrienden van het Jongeriuscomplex, is intussen aange wezen als rijksmonument. De stichting streeft ernaar de villa, de tuin en het achterliggende kantoor als een geheel te behouden en dit een nieuwe bestemming te geven. De restauratie van de villa, eind vorig jaar gestart, was hoognodig gezien de slechte staat waarin het pand verkeerde. Een kwetsbaar onderdeel van de villa vormen de ver uitstekende betonnen luifels, die het pand de zo karakteristieke aanblik geven. De restauratie van de villa is mogelijk gemaakt door subsidies van de gemeente en de provincie Utrecht en het Europese Fonds voor Regionale Ontwikke ling. Het restauratieplan is gemaakt door het architectenbureau FBW architecten. Mogelijk gaan de villa en het kantoor in de toekomst onderdak bieden aan bedrijven in de creatieve en culturele sector. Ook wordt gekeken naar publieke functies, zoals horeca, culturele evenementen en exposi ties. www.jongcriuscomplex.nl asnwïsiöf

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 45