Provinciale excursies Drenthe: Zaterdag 27 augustus fietstocht De schoonheid van de essen Amsterdam: Dinsdag 30 augustus Parels van de Amsterdamse School Fons Baede - Heemschut Drenthe maakt op zaterdag 27 augustus een fietstocht langs de essen rond Havelte. Onderweg krijgen de deel nemers informatie over de schoon heid en de bedreigingen van het karakteristieke Drentse esdorpen- landschap. Essen zijn landbouwgronden die vanaf de vierde eeuw ontstonden bij boer derijen. Ze zijn duidelijk herkenbaar, omdat er in de loop van de eeuwen voortdurend meststoffen op zijn gebracht, waardoor ze nu als het ware opbollen uit het landschap. Een jaar of vier geleden maakte Heemschut Drenthe zich zorgen over de toekomst van de essen. Die liggen dicht tegen de dorpen aan en woningbouw of aanleg van bedrijven terreinen en wegen lagen op de loer. Planoloog Bernhard Hanskamp, tot voor kort lid van de Drentse Provin ciale Commissie: 'Drenthe had ooit zo'n driehonderd essen. Daarvan zijn er al ongeveer tachtig aangetast. Voor essen bij Dalen, Beilen, Norg, Borger, Eelde, Rolde, Ruinen, Westerbork en Emmen bestonden of bestaan plannen in diverse stadia van ontwikkeling. Op het Oosterveld, een oude es bij Norg, mag bijvoorbeeld de bouw van 220 woningen van start gaan.' De Noordes bij het niet ver van Havelte gelegen Uffelte is een mooi voorbeeld van een Drentse es, vindt Hanskamp. 'Ongeveer tweehonderd hectare open ruimte. Bedreigingen zijn er wel geweest, zo wilde Defensie er gaan oefenen. Dat is tegengehouden door samenwerking tussen gemeente, boeren en provincie. De wegen zijn wel extra verstevigd, stevig genoeg om er met tanks over te rijden. Zo zijn er veel Norg in Drenthe. Het Oosterveld is een bedreigde es, waarvoor plan nen bestaan voor de bouw van 220 huizen. Foto Casper Ie Gras verhalen, die we aan de deelnemers aan de fietstocht kunnen vertellen.' Aantasting van de essen betekent ook de aantasting van histori sche dorpsgezichten. 'De Drentse planologen hebben altijd gewaakt voor het behoud van openheid in het landschap. Je ziet het, als je door de provincie fietst. Dat betekent, dat de dorpsranden van vijftig, zestig of zelfs honderd jaar geleden soms nog zijn bewaard. Randen van plaatsen als Diever, Vledder, Ruinen en Oosterhes- selen liggen al tientallen jaren onver anderd in hun omgeving.' De laatste jaren zijn de bedreigingen minder acuut. Vanwege de kredietcrisis belandde een aantal plannen althans tijdelijk in de ijskast. Of ze daar blijven is de vraag. 'De provincie had stevige beschermende maatregelen genomen, maar die zijn versoepeld. Veel van de beslissingen liggen nu in handen van de gemeenten. We moeten alert blijven, want wat eenmaal is aangetast is niet meer te herstellen. Aanmelden De fietstocht langs de essen rond Havelte vindt plaats in het kader van het honderdjarig bestaan van Heem schut. Meer informatie op www.heemschut.nl Gay Lee Oen - De architectuur van de Amsterdamse School kenmerkt zich door een fraaie vormgeving, vooral door het gebruik van het versierende effect van bakstenen. De excursie van de commissie Amsterdam bekijkt enkele gewel dige voorbeelden. Vaak wordt de vorm van het exterieur herhaald in het interieur. Zowel het postkantoor inde Spaarndammerbuurt als het Seheepvaarthuis zijn daarvan goede voorbeelden. Deze parels van de Amsterdamse School zijn tegelijk voorbeelden van herbestemming van monumenten, het thema van dit jaar van de Open Monumentendag op 10 en 11 september. Bij de Amsterdamse School denken we niet alleen aan openbare gebouwen of publieke werken, maar vooral ook aan woningen met hun typerende huisnummers en specifiek de sociale woningbouw. We bezoeken dan ook bij het Amsterdamse Schoolmuseum Het Schip de museumwoning met het typische meubilair uit die tijd. Vervol gens wandelen we door de Spaarn dammerbuurt om het totaalbeeld van Amsterdam. Lamp in het Scheep vaarthuis. Foto Alice Roegholt de architectuur van de Amsterdamse School te bewonderen en te verge lijken met andere woningbouw. Ook staat een rondleiding in het Seheep vaarthuis op het programma. Programma 10.30 uur: Ontvangst en inleiding in lunchroom Oostzaanstraat 28 (eind punt bus 22 Spaarndammerbuurt) 11 uur: Rondleiding in en rond museum Het Schip en in de buurt 13 uur: Lunch. 14 uur: Met bus 22 naar het Scheep vaarthuis, voor een rondleiding en de afsluiting. Aanmelden Telefonisch bij G.L. Oen, tel. 020-625 8173 of via de website www.heemschut.nl Leden Heemschut betalen 29,95, niet-leden 32,95, inclusief alle toegangen en rondleidingen, lunch, koffie/gebak en informatiemapje. Niet inbegrepen openbaar vervoer, koffie bij ontvangst en fooien. Aanmelding is definitief na ontvangst van het verschuldigde bedrag op rekening 3200148 t.n.v. G.L. Oen o.v.v. Parels. Amsterdam. Telefooncel in het voor malige postkantoor van de Spaarndam merbuurt. Vanuit museum Het Schip, gewijd aan de Amsterdamse School, zij rondleidingen in het postkantoor en door de buurt. Foto M. de Klerk 38 Heemschut augustus 2011

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 40