Zaterdag 3 september 2011 Het gelijk van Heemschut in Drenthe en Groningen Irene Agterkamp - Ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van Heemschut organiseert het Landelijk Bureau speciale excursies in de pro vincies Zeeland, Drenthe-Groningen en Flevoland-Friesland. Er worden gebouwen en locaties bezocht waar Heemschut bij betrokken is (geweest) en die mede door de inzet van Heem schut zijn gered. De excursie 'het gelijk van Heem schut in Drenthe-Groningen' vertrekt vanuit de Vermeerschool in Assen. De Vermeerschool is tegenwoordig het activiteitencentrum voor geestelijke gezondheidszorg 'De Vermeer'. De deelnemers worden ontvangen met een kopje koffie of thee. Ina Brongers van 'De Vermeer' vertelt hoe Heemschut, buurtbewoners en andere medestan ders in 2002 en 2003 tot het uiterste zijn gegaan om te voorkomen dat het schoolgebouw werd gesloopt. Na het bezoek aan de Vermeerschool vertrekt de excursie naar Zuidlaren. De gemeente Tynaarlo, waar Zuidlaren deel van uitmaakt, heeft voor het cen trum een herinrichtingsplan gemaakt. Dit geeft het centrum van Zuidlaren volgens de gemeente een meer stedelijk karakter. De provinciale commissie van Heemschut in Drenthe en de Stichting Brinkbelangen verzetten zich tegen de plannen, omdat daarin het unieke cul tuurhistorische karakter van de Grote en Kleine Brink zullen worden aange tast. Twee Drentse leden leiden rond en geven uitleg over de historische functie en waarde van beide brinken. In Leek (Groningen) staat in het Koetshuis van het kasteel Nienoord de lunch gereed, met aansluitend een rondleiding over het landgoed. Heemschut maakt deel uit van de klankbordgroep die de plannen beoor deelt op kwaliteitsverbetering voor de monumentale laan Nienoordsingel en de restauratie van de gebouwen (de schelpengrot, de borg en de ophaalbrug van het borgterrein). Leek komt nog met verkeerstechnische maatregelen en een plan voor marketing en promotie van Nienoord. Laatste onderdeel van deze erfgoed excursie is een bezoek aan de stad Groningen. Vanaf het Zuiderdiep gaat de stadswandeling via Folkingestraat (synagoge), Stoeldraaierstraat, Oude Kijk in 't Jatstraat (Harmonie), Broer straat, Oude Boteringestraat, Grote Markt (Oostwand) en Poelstraat naar de Peperstraat bij het Pepergasthuis. De synagoge aan de Folkingestraat is een van de Groningse succesver halen die beschreven worden in het onlangs verschenen jubileumboek van Heemschut. In de jaren 70 van de vorige eeuw dreigde de synagoge (1906) vanwege de slechte staat waarin het gebouw verkeerde, gesloopt te worden. Uiteindelijk kocht Groningen de synagoge, die als rijksmonument werd gerestaureerd. Tegenwoordig is de synagoge eigendom van de Stichting Oude Groninger Kerken. Het voorste deel wordt gebruikt voor culturele activiteiten en exposities; een afge scheiden deel fungeert als synagoge voor de joodse gemeenschap. Vanwege de Sabbatviering is de synagoge tijdens de excursie niet toegankelijk. De stadwandeling en excursie zullen worden afgesloten met een drankje en een sandwich in het Pepergasthuis. Groningen. De synagoge aan de Folkingestraat. Foto F. Gouwenaar wikimedia Groningen. Peperstraat met Peper Gasthuis. Foto Irene Agterkamp Leek. Kasteel Nienoord. Foto Irene Agterkamp www.heemschut.nl,www.dac-assen.nl, www.brinkbelangenzuidlaren.nl, www.leek.nl,www.groningerkerken.nl. Programma 9.40 uur: Vertrek bus van station Assen naar Vermeerschool aan de Pelikaan straat 2a 10.15 uur: Ontvangst en inleiding over de redding van het gebouw en bezichtiging 11.00 uur: Per bus naar Zuidlaren via Rolde, Anxderen, Anloo en Schipborg 11.30 uur: Rondleiding 12.15 uur: Per bus naar Leek, kasteel Nienoord, Nienoord 1 13.45 uur: Na de lunch wandeling via de Nienoordsingel 14.45 uur: Per bus naar Groningen 16.30 uur: afsluiting in Pepergasthuis 17.15 uur: Per bus via station NS Gro ningen naar station NS Assen. Aanmelden Aanmelden bij voorkeur via de website www.heemschut.nl (via agenda) of tele fonisch 020-6225292. Aanmeldingen zijn definitief na ontvangst van het bedrag op rekening nr. 14.62.53.442, Amsterdam ten name van Heemschut, Amsterdam onder vermelding van '3 september Drenthe-Groningen'. Er volgt bericht van bevestiging en een plattegrond voor de route. Deelname kost 39 voor leden en €49 voor niet leden. augustus 2011 Heemschut 37 ttP»

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 39