m mm BH ifimiii Mm Tweede reis a s I 8 P I s a 11 lite 111Bi I Üi»lH|||HHi De bijno-ondergang van het cultureel erfgoed leidde tot een ommekeer in het denken hoe om te gaan met het gebouwde verleden a II JP P Dresden. Panoramafoto van de Neumarkt met Frauenkirche. Foto Kolossos, Wikipedia Leipzig laat de geweldige ontwikkeling zien die ze als handels- en Messestad heeft doorge maakt. Daarnaast toont Leipzig zich ook als stad van burgercultuur en de zich uit dat besef manifesterende architectuur van de 19de eeuw, in het bijzonder uit de Gründerzeit, het Histo risme en de jongere bouwkunst, waaronder tal van industriecomplexen. Intussen zijn hier al meer dan 15.000 woonhuizen en complexen beschermd.Onze speciale aandacht gaat uit naar de voorbeeldige wijze, waarop in Leipzig het begrip 'Stadtreparatur' gestalte heeft ge kregen in een dikwijls harmonisch samengaan van oud en nieuw in het stadshart, rondom de beide Leipziger hoofdkerken: de Thomas- en de Nikolaikirche. Afbraak Chemnitz, een andere Saksische stad, verrast door het modern opgebouwde stadshart met zijn referentie aan het Rotterdamse Lijnbaan idee, maar ook door het behoud van enkele oudere complexen. Ook is hier veel industrieel erfgoed te bewonderen. Chemnitz werd ooit het Manchester van Duitsland genoemd. Aan de hand van schrikbarende leegstand en afbraak kunnen we hier constateren wat het voor een stad betekent om in goed twintig jaar in inwonertal terug te gaan van pakweg 350.00 naar 250.000. In de hoofdstad van Saksen, de voormalige residentiestad Dresden met zijn onnavolgbare schatten aan kunst en cultuur worden we geconfronteerd met de sporen van de gruwe lijke verwoestingen door het oorlogsgeweld en de daarop volgende, op ideologische grondslag gestoelde, maar niets ontziende afbraakwoede na de Tweede Wereldoorlog. Een hele binnen stad, inbegrepen de woonwijken rondom het centrum, werd met de grond gelijk gemaakt. Te gelijk slaagde de burgerij er met veel idealisme in, wereldberoemde monumenten als de Zwin- ger, de Semper-opera, het Residentieslot, de Galerie alter Meister, Hofkirehe en Frauenkirche onder vaak uiterst moeilijke omstandigheden te behoeden voor afbraak en hun wederopbouw in te leiden. Een herbouw die het afgelopen decennium een hoogtepunt bereikte in de archeologische re constructie van de Frauenkirche en het gebied rondom deze kerk. De Neumarkt als het middel punt van de voormalige barokstad Dresden. Nog zijn hier niet alle oorlogswonden geheeld, zo dit in de toekomst ooit al mogelijk zal zijn. Genietend op de Brühlsehe Terrasse van het fameuze uitzicht over de Elbe en het Elbedal dringt het besef door, dat Wolfgang von Goethe in alle opzichten gelijk had toen hij dit uit zichtpunt het 'Balkon van Europa' noemde en Dresden typeerde als het 'Florence aan de Elbe'. Kortom: tijdens de reis genieten we niet alleen Deze reis naar de voormalige DDR was heel snel volgeboekt. Om deze reden wordt de excursie komend voorjaar, van 13 tot en met 20 mei 2012 herhaald. Voor inschrijven op deze tweede reis zie www.heemschut.nl van 'bloeiende landschappen' als metafoor voor de Duitse hereniging waaraan bondskanselier Helmut Kohl refereerde, ook en vooral worden we geconfronteerd met tal van bouwprojecten die ons doen ervaren hoe in de steden Leipzig, Dresden, Chemnitz, Görlitz en Bautzen het ver leden een toekomst heeft gekregen door breed gedragen stadsvernieuwingsprojecten, door spectaculaire restauraties en reconstructies en door aangepaste dan wel gedurfde nieuwbouw. Als de tijd het toelaat doet het excursiegezel schap op de terugweg de bakermat van de Duitse literatuuraan. Weimar in Thüringen, de woon- en werkplek van Goethe en Schiller. Tussendoor is de Heemschutgroep te gast in Dessau, met zijn bekende Bauhaus. Dat werd richtinggevend voor het bouwen in de 20ste eeuw. En we wanen ons een met de natuur, al wandelend door het schitterende Landschaps park Wörlitz dat tot de kroonjuwelen van het werelderfgoed mag worden gerekend. Het wordt een reis waarin we ons kunnen vergewissen dat duizend jaren bouwkunst deze contreien hebben verrijkt met een aantal hoog tepunten van architectuur en stedenbouw. A. Gijsbers is lid vun de Eeuwfeestcommissie Heemschut 2011. augustus 2011 Heemschut 35 I 1 IB M *5 V. 8 -' s,tHi8C*E«0e* - BOTH. ÜC s )i "_3»b - S 07If: 11 lifi

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 37