Jubileumreis naar land waar gedachtengoed van Heemschut ooit ontstond Ton Gijsbers - In 1904 wordt in Dresden de 'Saehsischer Heimat- schutzbund' opgericht. Enkele jaren later komt in Amsterdam een aantal verontruste burgers bijeen. De groep sticht de Bond Heemschut met deels dezelfde doelstelling: op de bres staan voor het overgele verde erfgoed in stad en land, streven naar behoud van het Neder landse landschap en proberen het volkseigen karakter te bewaren. Sinds de jongste eeuwwisseling komt uit Saksen opnieuw de roep om bezinning en behoud RUIM HONDERD JAAR NA DATO maken wij als Heemschutters in 2011 een reis naar de bakermat van dit gemeenschappelijke gedachtengoed: de Freistaat Saksen in het voormalige Oost-Duitsland. In het begin van de 20ste eeuw werd daar met vooruitziende blik gereageerd op de gevaren die het culturele erfgoed in brede zin - ook toen al - bedreigden. Het was een tijd van bezinning, maar ook van enthousiaste vastberadenheid om de handen uit de mouwen te steken met als doel bevolking en overheid door middel van gerichte acties te overtuigen dat niet 'alles wat waarde heeft per definitie weerloos is'. Anders gezegd: niet alles is rijp om te worden gesloopt. Daarnaast werd in woord en geschrift, door bouwkundige adviezen en in bestuurlijk overleg geprobeerd de doelstellingen in de praktijk te verwezenlijken. Dit gold voor Saksen evenzeer als voor Nederland. Görlitz. Reiehenbaehtgerturm. Foto Hans Peter Sehaefer wikipedia Richtinggevend Sinds de jongste eeuwwisseling komt uit Saksen opnieuw de roep om bezinning en behoud. Dit door het pleiten voor revitalisering, herstel en vernieuwing, voor restauratie of reconstructie van de Europese binnenstad. Tegelijk is er een versterkte aandacht voor natuur en landschap, voor het échte platteland en voor de overloop- gebieden tussen de steden. In menig opzicht is deze oproep weer richtinggevend - nu voor het Europa van de 21ste eeuw. In Nederland hebben we eenzelfde ontwikkeling doorgemaakt. Na de Tweede Wereldoorlog en vooral na 1975, het eerste Europese monumen tenjaar. In Saksen kwam dit proces pas later op gang, mede door de jarenlange verwaarlozing en ontvolking van de historisch gegroeide binnenstad tijdens het DDR-regime. Die bijna- ondergang van het gebouwde cultureel erfgoed leidde daar tot een sterk bewustwordingspro ces, tot een ommekeer in het denken hoe om te gaan met het gebouwde verleden. Bouwgeschiedenis Tijdens de jubileumreis maken we kennis met het land, zijn bevolking en het gevarieerde landschap. Vooral zullen we ons verdiepen in het rijke gebouwde erfgoed van de Freistaat met zijn meer dan 40.000 geregistreerde monumenten. De steden Bautzen en Görlitz bijvoorbeeld bieden een continue, organisch gegroeide bouwgeschiedenis vanaf de mid deleeuwen tot begin 20ste eeuw, in vrijwel ongeschonden staat. Leipzig. Thomaskerk interieur. Leipzig. Thomaskerk. Leipzig. Nikolaikerk. Foto Dirk Goldhahn wikipedia Foto Dirk Goldhahn Wikipedia Foto Appaloosa Wikipedia 34 Heemschut augustus 2011 Het verleden krijgt hier weer toekomst

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 36