p ÜÜÜiii lyiniii De Heimatsehutzbund in naziperiode laten gebruiken voor de NSDAP-cultuurpo III 1. Gartenstadt Staaken 2. Dresden. De Frauenkirche met op achtergrond de stadsreconstructie aan de Neumarkt 3. Dresden, tuinstad Hellerau. Het Festspielhaus van Heinrich Tessenow. 4. Augsburg. Een voorbeeldwijk uit 1520. Aan deze wijk werd in de Heimatschutz sterk gerefereerd. Foto's Joep Broeren Toch gloort er licht aan de horizon. Sinds 2007 heeft de Technische Universiteit Dresden, tegen de verdrukking in, een bescheiden onderzoeks programma 'Neue Tradition' geïnitieerd. Met dit wetenschappelijk onderzoek zou de Deutsche Bund Heimatschutz zich weer kunnen richten op haar oorspronkelijke doelstellingen. Allereerst dient de bond zich hiervoor te ont worstelen aan het sterk behoudende karakter. Dit kan alleen door het interne evenwicht tussen de realisten en idealisten te herstellen. Maar welke Duitse sterarchitect wil zich nog vereenzelvigen met 'Heimatschutz'? Culturele arrogantie, globaliseringsfascinatie en onderscheidingsdrang onder architecten lijken hernieuwde Heimatschutz-successen structureel in de weg te staan. Bovendien is de vraag gerechtvaardigd of de gemiddelde man of vrouw op straat werkelijk inhoudelijk geïnte resseerd is in het omgekeerde cultuurideaal van de Heimatschutz. Die belangstelling lijkt alleen te zijn wegge legd voor mensen met een bovengemiddelde culturele interesse. Het ziet er naar uit dat het Duitse fenomeen Heimatschutz een lastig invulbare vacature heeft. 'Gezocht: een boeg beeld. Voorkeur: architect!' J. Broeren is orehiteet en publicist. augustus 2011 Heemschut 33 4~

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 35