1876-1950 Foto wikipedia Een pagina uit Kulturarbeiten. Beispiel und Gegenbeispiel: Augsburg. Een sleutelfiguur in de Heimatschutz-arehitec- tuur was Heinrich Tessenow. Volgens hem ont breekt het in de architectuur aan een houding om in staat te zijn eenvoudiger en nuchterder naar de toepassing van eenduidige constructies en vormen te kijken. Dit leidt bij Tessenow tot de zoektocht naar culturele oervormen. Hier mee neemt hij een tussenpositie in tussen de rekkelijke benadering van Sehmitthenner augustus 2011 Heemschut 31 Ditzelfde lot treft de overweldigende exotische culturele impulsen. Men vreest een periode van groeiend en ondoelmatig eclecticisme. Het be toog van de idealisten krijgt hierdoor een sterk normatief karakter: een product is authentiek en goed of het is geïmporteerd en misvormd, dus unheimisch. Paul Sehmitthenner, 1884 -1972 Foto Facebook Culturele oervorm Beide stromingen in de Heimatsehutz hadden een boegbeeld. Paul Sehmitthenner was de realist en Paul Schultze-Naumburg de idealist. Sehmitthenner is de grondlegger van de 'Stuttgarter Schule'. Dit is een ontwerpmethode, waarbij architec tuurhistorisch onderzoek naar lokale bouw- tradities en het moderne pro ductieproces een symbiose tussen traditie en mo derniteit vormt. Schmithenner's ontwerpmethode is in feite overal toepasbaar. Schultze-Naumburg is met zijn zesdelige uitgave Kulturarbeiten aan het begin van de 20ste eeuw de grondlegger van de 'Beispiel und Gegenbeispiel'-methode. Dit is een onderzoek- houding, waarbij gezocht wordt naar de beste voorbeel den van de Ger maanse bouwkunst, als vergelijking met minder geslaagde voorbeelden. De idealisten vormden onmiskenbaar de meest conserva tieve groep binnen de Heimatsehutz. Het traktaat van Paul Schultze-Naumburg 1869-1949 Foto Stiftung Saalecker Werkstatten Schultze-Naumburg richt zich op een exact vastgelegd punt: de Duitse cultuur van voor 1851 en de vorming van één Duitse staat. Heinrich Tessenow Ahbiidung 23 BEISPIEL Beispiel fiir schlechte gerade Strassenfiihrungohne Abscliluss GEGENBEISPIEL Abbildmjg 22 Strasse in Augsburg. Bei spiel Sur gute gerade Stras- senlührung mit Absehluss

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 33