Het gebouw heeft soms een andere monumentale status dan het interieur of de machines Meestal is het passen en meten: wat kan wel en wat niet? Heerhugowaard. De molen van de Polder Veenhuizen is een van de negentien die door heet Hoogheemraadschap Hollands Noorder kwartier zouden worden afgestoten. om te bewaren, te onderzoeken, te presente ren en daarover te informeren.' Deze definitie is overigens overgenomen van de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, SCEZ in Middelburg. Verder staat er nog te lezen: 'erfgoed is het geheugen van de samenleving' en 'erfgoed is de schatkamer van het verleden'. Rijnland maakt gebruik van een groot aantal rijks- en gemeentelijke monumenten. Het gebouw heeft daarbij soms een andere monumentale status dan het interieur of, bij een bijzonder gemaal, de machines. Rijnland gebruikt bovendien drie bijzondere gebouwen: het voormalig gemeenlandshuis aan de Breestraat in Leiden, het gemeenlandshuis in Spaarndam (van oorsprong de dienstwoning van de opzichter) en het Polderhuis in Hoofddorp. Rijnland ziet het behalve als een wettelijke ook als een morele taak om deze monumenten te gebruiken en te onderhouden. Passen en meten Hoogheemraadschappen en waterschappen hoeven niet zelf iedere keer het wiel uit te vinden, zij zijn aangesloten bij instanties als Stichting Erfgoed Nederland, Unie van Water schappen en watererfgoed. Rijnland kwam onlangs binnen de Provinciale Commissie Zuid-Holland van Heemschut in het nieuws, omdat er bij de Machineweg in Alphen aan den Rijn een waardevol ensemble aanwezig is: een sluisje en het voormalig stoomgemaal Neptunus. Rijnland wil hier een nieuw gemaal bouwen. Omdat het ensemble niet op een gemeentelijke monumentenlijst staat lijkt het alsof iedereen vrij spel heeft. Voor een deel is dat ook zo en dat maakt het interessant om vanuit Heemschut binnen dit krachtenveld een steen bij te dragen aan een goede uitkomst. Meestal is het dan passen en meten: wat kan wel en wat niet? Tot slot nog een voorbeeld uit het midden van het land. Het Waterschap Rivierenland in Tiel werkt globaal langs de lijn Rotterdam - Nijme gen. Binnen het werkgebied ligt een deel van de Hollandse Waterlinie met onder meer de sluizen van de Linge bij fort Asperen. Hier staat ook het voormalige stoomgemaal van de polder Aequoij, naast het fort en de sluis. Dit gemaal wordt gerestaureerd als onderdeel van een leerling werkproject. En rijdend over de A-2 (Utreeht-Den Bosch) passeert iedere automobilist de Diefdijk. Het is een waterstaatkundig element met grote betekenis in het landschap. Omdat de sluizen gelukkig nog steeds een waterstaatkundige functie hebben, zullen ze tot in lengte van jaren goed onderhouden worden. Als Heemschut in de tweede eeuw van haar bestaan de horizon wil verbreden, dan zal de erfgoedvereniging zeker ook oog moeten heb ben en houden voor het cultureel erfgoed van de hoogheemraad- en waterschappen. Vergeleken bij de vele eeuwen geschiedenis van sommige hoogheemraadschappen, is Bond Heemschut een groentje. Er is alle reden om structureel nader kennis te maken met het werk en het beheerde cultureel erfgoed bij deze instanties. Omgekeerd zouden die ook meer moeten weten van wat Heemschut doet. Heemschut volgt al drie bijzondere bestuurs organen, twaalf provincies en 418 gemeenten. Dat kan worden uitgebreid met 26 organisaties die primair op het water letten en daarbij tege lijkertijd oog hebben voor cultureel erfgoed uit hun lange bestaan. Van koudwatervrees hoeft, daarvan ben ik overtuigd, geen sprake te zijn. V Erdin was lid van de Commissie Groningen van Heemschut. Hij heeft wetenschappelijk on derzoek gedaan naar stoombemaling in polders en boezems in Nederland tussen 1850 en 1920. Het is de opzet dat dit onderzoek zal resulteren in een proefschrift. augustus 2011 Heemschut 25 BilSKKttttKIIKlIlliiïïïiii

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 27