ud Schappen zijn zich bewust van maatschappelijke taak bij het cultureel erfgoed Handtekeningen Het is het vooral een centen kwestie: wat levert het op, wat kost het en wie betaalt het verschil ii m Hoofddorp. Het Polderhuis, dat direct na het droogmalen is gebouwd voor Groot Haar lemmermeer. Voor het Gemeenlandshuis in Leiden is jaren geleden door Rijnland al een aparte stichting gevormd voor het beheer en onderhoud van dit door het hoogheem raadschap verlaten gebouw. Foto collectie hoogheemraadschap Rijnland bijzondere collecties kent. Ze worden vrijwel nooit in een museum voor een groter publiek tentoongesteld. Ook dit waterschap beheert gebouwde monumenten. Zoals de steentil over het Aduarderdiep. Dit is een oude, stenen brug (gebouwd in de 17de eeuw) ten oosten van Aduard bij het Aduarder voorwerk. Deze brug is in 2009-2010 gerestaureerd, waarbij Noorder- Hoogheemraadschap Hollands Noorder kwartier ziet af van het plan negen- tien poldermolens te verkopen. Het voornemen kwam de waterbeheerders op breed verzet te staan. Niet alleen Heemschut (provinciale commissie Noord-Holland) verzette zich. In mei nam de dijkgraaf 11.000 handtekeningen in ontvangst van Noord-Hollanders die het een onzalige gedachte vinden, dat het hoogheemraadschap de rijksmo numenten in de verkoop wilde doen. Onder de actievoerders waren veel oud- waterschappers; met name zij ervoeren dat het hoogheemraadschap door de voorgenomen verkoop de wortels naar zes eeuwen verleden wilde afkappen. Dijkgraaf en hoogheemraden trokken het voorstel in, toen er in de roerige meiver gadering van het algemeen bestuur geen meerderheid bleek te zijn en twijfels over het lot van de molens in de toekomst niet konden worden weggenomen. Peter Schat is lid van de PC Noord-Holland Dit omdat het gemaal in een zeer belangrijke dijk staat: de scheiding tussen IJsselmeer en achterland. Tegelijk draagt HHNK financieel bij aan de restauratie van het stoomgemaal. Dit hoogheemraadschap is zich dus wel degelijk bewust van een maatschappelijke taak bij het cultureel erfgoed. In mei zei de heemraad, dat HHNK nog hon derdvijftig monumenten in eigendom heeft. Een deel daarvan zou in een stichting onderge bracht kunnen worden. Misschien zelfs dezelfde als waarin nu al de molens een plek krijgen. Restauratiekosten In de provincie Groningen is onder meer het waterschap Noorderzijlvest (Groningen) werk zaam. Dit waterschap heeft van zijn reehts- voorgangers veel erfgoed verworven. Het is jammer dat slechts een klein gezelschap deze zijlvest één van de partijen was die fors heeft bijgedragen aan de restauratiekosten van een half miljoen euro. In Friesland staat nog een ander voorbeeld uit het noorden. Het stoomgemaal ir. D.F. Wouda bij Lemmer, is al heel lang rijksmonument en in 1998 op de werelderfgoedlijst van Unesco geplaatst. Het Wetterskip Fryslan (Leeuwarden) gebruikt het gemaal weliswaar alleen nog in piektijden, maar het zal prudent om moeten gaan met de mogelijkheden van dit rijksmonu ment en tegelijk moeten zorgen dat de bedrijfs voering optimaal verloopt. Beschrijven Met name het hoogheemraadschap van Rijn land (Leiden) is zeer actief op het gebied van het beschrijven van het cultureel erfgoed dat hier in beheer is. Wat is er, wat is de staat van onderhoud en hoe kan het worden behouden. In 2006 werd intern vastgesteld hoe Rijnland voortaan zou handelen met de watergerela- teerde cultuurhistorie, zowel het roerend als het onroerend erfgoed. In de Rijnland-nota staat de volgende definitie van erfgoed: 'Alle materiële en immateriële getuigenissen uit het verleden, die de samenleving van belang vindt 24 Heemschut augustus 2011

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 26