Waterbeheerder behoedzaam met bezit aan cultureel erfgoed Tekst en foto's Vincent Erdin - Traditioneel wordt bij het benoemen van cultureel erfgoed gekeken naar rijk, pro vincie en gemeente. Nederland kent nog een vierde over heidslaag, een waaraan ten onrechte gemakkelijk voorbij wordt gegaan: die van de hoogheemraadschappen en de waterschappen. Ook die beheren cultureel erfgoed, al staat die erfenis van het verleden nog wat in de schaduw van andere monumenten. De wet vraagt goed waterbeheer tegen aanvaardbare kosten Asperen. De Sluis in de Linge wordt gerestaureerd. VAN DE HONDERDEN hoogheemraad-en waterschappen die er een halve eeuw geleden nog waren zijn er, na de recente fusie van de waterschappen Zeeuwse eilanden en Zeeuws Vlaanderen tot het nieuwe waterschap Scheldestromen (in Middelburg) nog een dikke twintig over. De fusiegolf in deze sector, gelijk opgaand met de gemeentelijke herindelingen, is nog steeds niet voorbij. Klem met erfgoed Al die honderden polderbesturen hebben hun eigen schatten verzameld. Bijvoorbeeld in de vorm van historische kaarten, opgemeten door landmeters, en de nodige gebouwde monumen ten. De polderbesturen hadden vaak ook eigen hensbekers. Die worden alleen bij bijzondere gelegenheden gebruikt, zoals tijdens de instal latie van een dijkgraaf of een nieuw bestuur. De stemgerechtigde ingezetenen kiezen recht streeks het bestuur van een hoogheemraad schap of waterschap. Sinds de nieuwe waterschapswet van 2009 zitten deze organisaties een beetje klem wat hun erfgoed betreft. De wet schrijft voor, dat de organisatie zich bezighoudt met de wet telijke taak: goed waterbeheer tegen aanvaard bare kosten. Strikt genomen staat het cultureel erfgoed daardoor op een achterstand, want dat hoort niet bij de taakomschrijving. Afgelopen voorjaar kwam er een mooi voor beeld in de publiciteit. Het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier (HHNK) in Heerhu- gowaard is sinds 2007 bezig om de niet meer functionerende oude poldermolens af te stoten. Het gaat hier om negentien poldermolens, waarvan één Amerikaanse windmotor, die alle rijksmonument zijn. Het voornemen alleen al deze molens af te stoten veroorzaakte een golf van protest. HHNK zou de molens verkwanselen. Niets lijkt minder waar. HHNK beschikt over een nota cultureel erfgoed en daar maakt het reeent geformuleerde molenbeleid wezenlijk onderdeel van uit. HHNK wil de molens dan wel formeel afstoten, maar ze tegelijk op afstand toch behouden. Dat kan via een stichting, die voor dit doel medio 2012 wordt opgericht. Bijkomend voordeel is dat hiermee inzichtelijk wordt gemaakt wat de molens jaarlijks kosten. Daarnaast kan een aparte stichting meer subsi diegeld verwerven. Met het op afstand plaatsen van de poldermolens voldoet HHNK aan de waterschapswet van 2009, terwijl het schap tegelijkertijd een oogje in het zeil blijft houden. Waterkerend Zoals vrijwel overal waar het om cultureel erf goed gaat is het vooral een eentenkwestie: wat levert het op, wat kost het en wie betaalt het verschil? Poldermolens behoren onmiskenbaar tot het cultureel erfgoed. Honderdduizenden duizenden toeristen zien jaarlijks met welke middelen onze voorouders het land droog hebben weten te houden en hoe ze nieuw land hebben aangewonnen met behulp van de poldermolens. HHNK realiseert zich dan ook terdege, dat het verkwanselen van de molens gelijk zou staan aan het weggooien van een visitekaartje met goudopdruk. Het afstoten van de molens stuit ook om water staatkundige redenen op bezwaar. Alle molens staan in een waterkerende dijk. In Nederland zijn alle dijken eigendom van overheden. Dat bracht HHNK ertoe, om het stoomgemaal Vier Noorder Koggen bij Medemblik weer bin nen de eigen organisatie onder te brengen. augustus 2011 Heemschut 23 Het historisch besef van het waterschap

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 25