Krappe termijnen Wabo beperken speelruimte oordeel welstand Normon Vervat - De afgelopen maanden zijn volgens onderzoek van de Federatie Welstand veel vergunningen van rechtswege verstrekt. Gemeenten slagen er namelijk steeds vaker niet in om binnen de geldende termijnen een vergunningaanvraag correct af te wik kelen. Dit probleem speelt op sinds de invoering van de Wet Algemene Bepa lingen Omgevingsrecht (Wabo). Het gaat niet alleen om kleine Verlening van vergunningen van rechtswege is gevaar voor erfgoed en stadsbeeld De tijd lijkt niet rij aanpassing van de Wabo Gemeenten moeten voor het overgrote deel van de vergun ningen binnen acht weken een beschikking afgeven Ede. Voor het terrein van de voormalige gasfabriek in Ede is enkele jaren geleden een plan ontwikkeld met nieuwbouw en hergebruik van oudere bedrijfspanden. De termijnen om verzoeken en plannen te beoordelen is nu zo kort, dat de zorg vuldigheid in het gedrang kan komen. Foto archief Heemschut verbouwingen, maar ook om het ver bouwen van monumenten, de verbouwingen in beschermde gezichten en het slopen van panden. De Wabo, die op 1 oktober vorig jaar van kracht werd, heeft grote gevolgen voor de vergunningspraktijk. Met de Wabo zijn 25 vergunningstelsels samengebracht onder één omgevingsvergunning, die nog wel 25 aparte toestemmingsstelsels kent. Met de Wabo moeten gemeenten voor het overgrote deel van de vergunningen binnen acht weken een beschikking afgeven. In bijzondere gevallen mag die termijn met zes weken ver lengd worden. Dat zijn harde termijnen: wanneer een gemeente er niet in slaagt om binnen deze termijnen een beschikking af te geven, dan is de vergunning daarmee van rechtswege verleend. Ook voor 1 oktober 2010 werden er al bouwver gunningen van rechtswege verleend wanneer termijnen niet werden gehaald, maar het grote verschil is dat nu ook andere activiteiten onder dit regime vallen. En dat de termijnen zijn verkort. Afweging Bij vergunningen van rechtswege kan de ge meente niet meer de belangen van welstand of van de monumentale waarde wegen: het werk mag worden uitgevoerd zoals het is aange vraagd. Juist die belangenafweging is echter de essentie van de vergunning; vergunningen worden alleen verleend wanneer die belangen niet onevenredig worden geschaad. Bij deze omgevingsvergunningen van rechtswege zijn de belangen van omwonenden niet meegewogen, noch het milieubelang of het behoud van monumentale waarden. Duidelijk is dat deze situatie zorgelijk is voor het erfgoed. Ze kan resulteren in de aantasting van beschermde monumenten en beschermde gezichten. Zo is in Kediehem van rechtswege een vergunning afgegeven voor de renovatie van een monu mentale boerderij, en zijn in de beschermde Amsterdamse binnenstad op deze manier diverse aanpassingen aan panden vergund. Vooroverleg De vraag is hoe dit nieuwe probleem te onder vangen. De tijd lijkt niet rijp voor een aanpas sing van de Wabo, bijvoorbeeld door middel van een verlenging van de besluittermijnen. De drang om te dereguleren en vooral de burger niet 'lastig te vallen' is groot bij dit kabinet. Volgens Flip ten Cate, directeur van de Fede ratie Welstand, is een deel van de problemen te verklaren uit kinderziektes als gevolg van de invoering van de Wabo. De automatisering werkt nog niet overal naar behoren en nog niet alle gemeentelijke afdelingen zijn gewend aan het nieuwe instrument. Dat is vermoedelijk slechts een tijdelijk probleem, maar niet de enige verklaring. Ten Cate denkt, dat een structurele oplossing te vinden is in het verbeteren van het vooroverleg. 'Het rijk heeft de duimschroeven wel erg strak aangedraaid. Bij complexe vergunningen waar een nauwkeurige beoordeling van de situ atie gewenst is, zoals bij monumenten, is het nauwelijks mogelijk om alle belangenafwegin gen grondig en binnen de toegestane tijd af te ronden. Maar indien tussen de gemeente en de vergunningaanvrager vooraf goed is doorge sproken welke (bouw-)voornemens er zijn en welke informatie er nodig is, dan hoeft het geen probleem te zijn om de vergunning op tijd te verlenen.' Normon Vervat 22 Heemschut augustus 2011 Geen tijd voor afweging

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 24