De stichting zoekt actief naar bewaard gebleven oude boer derijen Sallands Erfgoed organiseert gesprekken en bijeenkomsten over de waarde en toekomst van de Sallandse bouwkunst 18 Heemschut augustus 2011 is Sallands Erfgoed erg gelukkig met een subsidieprojeet vanuit de provincie Overijs sel, bestemd voor herstel van rieten daken van boerderijen. De aanvragen moesten gebun deld via een stichting worden ingediend. Met deze steun kon een herstelproject in de regio worden begonnen. Dit helpt de eigenaren bij het vernieuwen van het rieten dak. Zo'n dak is heel kenmerkend voor de oorspronkelijke boerderijen, maar tegenwoordig in onderhoud erg kostbaar. Belangrijk is ook dat via Leader, een Europees subsidieproject voor het platteland, de provin cie, de Rabobank en zes gemeenten subsidie voor een onderzoeks- en stimuleringsproject is verkregen. Doel van het project is om op papier te zetten wat een Sallandse boerderij eigenlijk is. Doordat er nooit iets over is geschreven, worden de boerderijen niet als aparte groep herkend. Catalogushuis Met de subsidie organiseert Sallands Erfgoed gesprekken en bijeenkomsten met eigena ren, ambtenaren, aannemers, architecten en makelaars over de waarde en toekomst van de Sallandse bouwkunst. De op deze manier verkregen kennis en informatie moet volgend jaar uitmonden in een 'nieuwe trots' bij de Sallanders. De eerste missie van de stichting is geslaagd zodra afspraken zijn gemaakt over de wensen tot behoud en over wie willen helpen bij de uitvoering. Eén van de uitkomsten van dit project zal be staan uit bouwtekeningen van cataloguswonin gen. Want zo vanzelfsprekend als het in Twente is om meer streekeigen te bouwen, zo gewoon is het dat in Salland de standaard-catalogus woningen uit de grond rijzen. Wanneer er al nieuw gebouwd wordt in het buitengebied, zou het een enorme vooruitgang zijn als dit in een passende stijl gebeurt. Natuurlijk hoopt de jonge stichting dat de leden van Heemschut deze en andere boerde rijenstichtingen ondersteunen. Veel boerderijen hebben geen monumentale status, waardoor een pleidooi voor behoud altijd lastig is. Wan neer eigenaren en gemeenten echter de waarde van boerderijen en erven zien en dat ook uit dragen, is er al veel meer kans op behoud. E. Brinkman is secretaris van de Stichting Sal lands Erfgoed, www.stichtingsallandserfgoed.nl De bestuursleden in actie voor Sallands Erfgoed. Okkenbroek. Boerderij is aan de voorzijde uitgebouwd. Gebouwd in ca 1920. De kenmerkende voorzijde van de oude Sallandse boerderij: symme trisch qua bouw van het huis met een laag dak en asymmetrisch in de raampartijen met voordeur, maar toch harmonisch door de maten met de gulden snede en de vensters/luiken. Deze boerderij van een vrije boer is zeker van 1850, waarschijnlijk was het vroeger al een grotere boerderij. Okkenbroek. Boerderij 'Adriana- hoeve'. Gebouwd in 1910. mogelijk gemaakt door Rietdekkersbedrijf provincie ANOSERFGOED

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 20