Boerderijtypes in Salland Makelaars prijzen oude boer derijen op dure grond aan als sloopkavel daarmee meer symmetrie in raamverdeling dan de voorkant. Ook kennen de boerderijen van oudsher, als katerstede (de kenmer kende potstalboerderij met lage muren en hoog dak), een onderschoer bij de deeldeur. Dit is bij verschillende boerderijen bewaard gebleven. Sallandse boerderijen groepeerden zich al in de prehistorie en zeker in de middeleeuwen rond akkers. Zo ontstonden enken, humus- rijke gronden waar jaar in jaar uit de potstal op werd uitgereden. Veel dorpen liggen nog op of naast een dergelijke enk. Andere boer derijen hadden hun eigen weiland, kampen genaamd. Een kenmerk voor het Sallandse erf is, dat er veel bijgebouwen staan. Dit heeft te maken met de zelfvoorzienendheid. Daarbij valt op dat de schuren nagenoeg altijd loodrecht of dwars op de boerderij staan, altijd achter de boerderij, met uitzondering van het kokhuis, dat vaak naast de voorzijde staat. Linde bomen aan de voorzijde op het zuiden en een kastanjeboom of eik aan de achterzijde waren ook gebruikelijk. Salland kent een grote verscheidenheid aan typen landbouwgronden. Van natte uiter waarden, de rijke mergelgronden bij de IJssel tot aan de droge zandgronden bij de Hol- terberg. Het gemengde bedrijf heeft zowel eigen akkers als vee en groente en fruit. Dit alles, samen met de sociale verscheidenheid aan katholieken en protestanten, vrije boer en pachtboer in de streek, naast de vaak be scheiden omvang heeft er waarschijnlijk voor gezorgd dat 'de Sallander' en de Sallandse boerderij zoveel diverser en minder bestu deerd is, dan bijvoorbeeld de boerderijen in Twente, Limburg of Friesland. De Sallandse boerderij kent vermoedelijk vier typen. Allereerst van voor 1850 de ka terstede, de potstal boerderij, soms ook met rosmolen. Dan zijn er de keuterboerderijen van na 1850 op de ontginningsgronden. Vervolgens de meer traditionele boerderijen van na 1900 met grupstal en tot slot de krukhuisboerderijen en t-boerderijen van rond 1900 tot 1920, vooral opvallend door het hoge voorhuis. Los daarvan zijn er nog de afwijkende boerderijen op de landgoederen. Afwij kend zijn ook de Groninger boerderijen bij Vroomshoop, gebouwd door de Groninger boerenjongens die daar neerstreken en de wederopbouwboerderijen van na 1945. Wolfsdak De voor- en achterzijde van de Sallandse boerderij hebben vaak een wolfsdak, hoewel de boerderijen richting de Holterberg soms ook een puntdak hebben, zoals men meer in Twente ziet, zij het met een iets minder scherpe helling. De achterzijde bestaat vaak uit een deeldeur met aan beide zijden een halfrond raam. De achterzijde vertoont Een Sallandse boerderij, katerstede, uit 1688. Voormalige boerderij met grupstal. Foto kromhofpullen Keuterboederij. Deze kleine paehtboerderij van voor 1900 bij Diepenveen en Olst loopt kans gesloopt te worden. Monumentale krukhuisboerderij in Lemelerveld. Bij de krukhuisboerderij is een deel verhoogd om een extra kamer te maken, voor de grootouders of voor de landheer. om iets tegen sloop te hebben. Van beschermde monumenten is in het buitengebied weinig sprake en een dergelijke status wordt eerder als last dan als steun gezien. Wat is Sallands? Is het tij door Sallands Erfgoed te keren? Het opvallende aan het bestuur van de stichting is, dat de leden relatief jong zijn (tussen de 21 en 47 jaar) met allemaal een fulltime baan. Het bestuur wil de groep aanvullen met vrijwilligers die wat ouder zijn en ook meer vrije tijd heb ben, want er is werk genoeg. De stichting zoekt actief naar bewaard gebleven oude boerderijen en leverde vorig jaar een bijdrage aan de start van de landelijke boerderijenstichting Agrarisch Erfgoed Nederland. Allereerst worden nu de boerderijen en schuren, waarvoor een sloopvergunning is afgegeven bezocht en gefotografeerd. Sallands Erfgoed gaat in gesprek met eigenaren en gemeenten om te kijken of het sloopbesluit nog is terug te draaien. Omdat de stichting zich richt op de eigenaren die wat met hun boerderijen willen, augustus 2011 Heemschut 17

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 19