Foto's Stichting Sallands Erfgoed Pragmatische Sallander valt voor agrarisch erfgoed Elleke Brinkman - Pas sinds november 2008 bestaat de Stichting Sallands Erfgoed, een stichting die streeft naar behoud en herstel van het agrarisch erfgoed in het Overijsselse Salland. Boerderijenstichtingen zijn niets bijzon ders, maar voor de regio Salland is het wel een opmerkelijke ontwikkeling. Dat heeft waarschijnlijk zowel te maken met de geschiedenis en de zeer recente veranderingen, als met de mentaliteit in de streek. Sallanders zijn pragmatisch. Iets dat geen functie meer heeft wordt al snel oude rommel Een voorbeeld van een meer dan honderd jaar oude boerderij, die vervangen wordt door net weer niet passende nieuwbouw. De nieuwe woning is niet alleen veel groter, maar door de hoge ligging van het bovenraam ook 'onvrien delijker', minder gemoedelijk dan de oorspronkelijke boerderij. Het kennen van de juiste maten is belangrijk. Die kennis wordt vergaard door Sallands Erfgoed. IN SALLAND BLEVEN BOERDERIJEN altijd in de familie. Grond was kapitaal en boer zijn een vanzelfsprekend beroep. En mocht er dan een kleine boer stoppen, dan kwamen er liefhebbers uit de nieuwbouw of uit het westen, die er een eigen optrek van maakten, compleet met moestuin en hobbyvee. Anders dan in an dere provincies was de trek naar de grote stad of het westen vanuit Salland nooit zo massaal. De grondprijzen werden lange tijd niet zo hoog, datje wel gek moest zijn als je niet verkocht. De ontwikkeling die in provincies als Friesland, Zeeland en Groningen al jaren te zien was, doet zich pas de laatste tien jaar ook in Overijssel voor. Met als gevolg, dat boerderijen niet meer worden overgenomen door de eigen kinderen, maar toch ook in de verkoop komen. Door de tegenstelling van hoge grondprijs en kleine woning wordt de oude boerderij vervol gens gesloopt: de liefhebbers van de origi nele boerderij kunnen de vraagprijs vaak niet betalen, de mensen met geld willen vooral ook een groter huis. Tegelijk verdwijnt zoetjesaan de kennis van waarom een boerderij op welke plek werd gebouwd en welke materialen daarbij werden gebruikt. Oude rommel Voor een aantal Sallanders was deze trendbreuk aanleiding de hoofden bij elkaar te steken. Zij gingen in hun eigen omgeving na of de zorg die ze zelf hadden over het verdwijnen van iets dat lang vanzelfsprekend was, ook door anderen wordt gedeeld. De initiatiefnemers vroegen zich af waarom Sallanders zich niet als Sallanders presenteren en waarom zij ook nog eens zo weinig waarde lijken te hechten aan het erf goed dat er nog is. Want elk dorp heeft dan wel een eigen heemkundevereniging met een flink aantal leden, toch had niemand het daar over het behoud van het eigen erfgoed. De jonge stichting ziet enkele oorzaken. Sallanders zijn pragmatisch. Iets dat geen functie meer heeft wordt al snel oude rommel. Daarnaast 'bemoei je je niet met buurmans erf'. Hij is de laatste om iets te zeggen als de sloop van een mooie boerderij bij de buren hem aan het hart gaat. En tot slot wordt de waarde van de historische boerderij niet benoemd. Aannemers kiezen graag voor nieuwbouw, makelaars prijzen oude boerderijen op dure grond aan als sloopkavel en ambtenaren doen wel moeilijk over renovatie- voorstellen, maar hebben geen wettelijke grond 16 Heemschut augustus 2011 Jonge Stichting Sallands Erfgoed komt op voor de boerderij

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 18