Wijken en landschappen uit de periode van de wederopbouw zijn niet voor niets sinds kort onder deel van ons nationaal erfgoed Inspirerende herontwikkeling aSiiiiciiaiciirLHïirc:. zere plek, maar wijst op initiatieven waarbij gemeenten of woningcorporaties zich juist inzetten om cultuurhistorie zichtbaar te maken. Zoals voor het plan van de gemeente Zaanstad om het traject van het kerkepad te herstellen. Stedenbouw Veel van de wijken zijn bebaseerd op uitbrei dingsplannen van inmiddels befaamde steden bouwkundigen als Dudok, van Eesteren en het bureau Granpré Molière, Verhagen Et Kok. In de wederopbouwperiode namen de Rotterdamse Zuidelijke tuinsteden en de Westelijke tuinste den in Amsterdam nationaal en internationaal een vooraanstaande positie in. Geen wonder dat de wijkgedaehte en de modernistische ste denbouw, die daar in de praktijk was gebracht, veel navolging kreeg. Is het cultuurhistorisch belang van de structuur van deze wijken een reden om in de vernieuwing de oorspronke lijke blauwdrukken opnieuw als uitgangspunt te nemen? In de ene wijk blijkt er veel res pect voor de bestaande structuur te leven en kiezen corporaties voor renovatie. Elders wordt (grootschalig) gesloopt. Uit de publicatie van de Rijksadviseur Cultu reel Erfgoed blijkt, dat het goed mogelijk is woningen met behoud van het karakter aan de huidige eisen aan te passen. Nu er weinig geld is voor nieuwbouw, zal men vermoedelijk ook sneller voor renovatie kiezen. Uit de verslagleg ging van de bezoeken aan de veertig wijken valt daarnaast op, dat elke wederopbouwwijk zijn eigen karakter heeft. Dit betreft de woning voorraad, maar nog vaker bepalen de scholen, kerken en andere bijzondere gebouwen het aanzicht van de wijk. In plaats van het slopen van deze bijzondere accenten komt herbestem ming steeds meer in zwang. Eliermee lijkt in de wijkvernieuwing een antwoord te komen op de noodzaak van een meer duurzame omgang met de bestaande stad. Onderzoek De rijksoverheid heeft in de afgelopen twee jaar, speciaal voor de aandaehtswijken, een impuls herbestemming en herontwikkeling ingesteld. Gemeenten hebben geld ontvangen voor het opknappen van gebouwen of open bare ruimtes. Samen met woningcorporaties hebben gemeenten plannen opgesteld. Vragen als: 'wat hebben bewoners in de wijk eraan, wat levert het op?' kwamen aan de orde. Maar ook: 'welke nieuwe functie verdraagt het gebouw?' Het boek toont diverse interessante herbestem mingen, of voornemens daartoe. Tegelijkertijd blijkt ook dat de drempel hoog is om de voorgenomen herbestemming uit te voeren, zeker wanneer het gaat om grote com plexen. De Rijksadviseur doet in de afsluitende paragraaf acht aanbevelingen. Hij gaat daarbij in op de vraag hoe herbestemming en heront wikkeling op gang kunnen worden geholpen. Naast de proactieve rol die van woningcorpora ties mag worden verwacht, kunnen gemeenten het verschil maken door bijvoorbeeld cultuur historisch onderzoek te laten verrichten en te anticiperen op leegstand. Met alleen het goedwillend verbouwen van scholen en kerken tot buurthuizen en theaters komen we er niet, zeker niet in het huidige economische klimaat. Er staan in het boek dan ook voldoende andere voorbeelden van herbestemming, ter inspiratie. Terug naar Zaandam, waar gestudeerd wordt op het herstellen van de route van het voormalig kerkepad, waarvoor geld uit de impuls beschik baar is gesteld. Er ligt een plan om de nieuw te creëren route te verbinden met het centrum van Zaandam. In de vernieuwingsplannen wordt het nieuwe winkelhart van de wijk langs dit pad geplaatst. Bewoners en kunstenaars worden bij het ontwerp betrokken tijdens workshops. Dat zal waarschijnlijk helpen om draagvlak te creëren voor het voorstel, want een blik op de bebouwingsstructuur met hoven en lange stro ken met flats leert, dat de route niet zomaar gerealiseerd kan worden. Waar het nog reste rende stuk van het kerkepad de wijk bereikt, staat haaks op deze weg een flatgebouw. Het is dus een uitdaging om het plan te realiseren, zonder te hoeven slopen. Tegelijk is het ook een prachtig voorbeeld van hoe de historie ter inspiratie kan dienen voor vernieuwing. B Amersfoort. Wijk Kruiskamp met de Professor Kohnstammschool. Foto Max Cramer In een aantal wijken heeft de impuls herbe stemming en herontwikkeling al tot concrete ontwikkelingen geleid. In de Arnhemse wijk Klarendal heeft woningcorporatie Volkshuis vesting leegstaande winkelpanden opgekocht en de etalages gebruikt voor tentoonstel lingen. Nu hebben zich modeateliers in de wijk gevestigd rondom het nieuwe restaurant, een voormalig stationspostkantoor dat naar de wijk is verplaatst. In de wijk Kruiskamp in Amers foort wordt de voormalige Professor Kohn stammschool gerestaureerd en omgevormd tot een Brede School. Het open middenter rein wordt als 'huiskamer van de Kruiskamp' vormgegeven. In Heerlen staat men voor de uitdaging de wijken Meezenbroek, Schaesberg en Palemig (MSP) aantrekkelijk te houden, ter wijl de bevolking terugloopt. Op plekken waar ruimte ontstaat, onder meer door de sloop van woningen, zijn kleine buurtparkjes gereali seerd: die worden pocketparks genoemd. Een leegstaande kerk gaat een brede maatschap pelijke voorziening huisvesten, met onder meer twee basisscholen en een peuterspeelzaal. T. van den En de is in 2008 afgestudeerd aan de TU Delft met een Belvedère aantekening en werkt sinds 2010 als assistent van de Rijksad viseur Cultureel Erfgoed. Hij is coauteur van de publicatie 'Cultuurhistorie in de stedelijke vernieuwing van de veertig aandaehtswijken'. De volledige publicatie is te downloaden van de website van het College van Rijksadviseurs: www.eollegevanrijksadviseurs.nl augustus 2011 Heemschut 15 ■llrraiMi inwi-flMI»»»

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 17