■m Juist in de historische kern van de stad kun je geen leegstand gebruiken De koper is doorgaans alleen geïnteresseerd in de locatie en niet in voortzetting van het bedrijf Warenhuisdirecteur uit geslacht van zeevarenden die zich aftekent als gevolg van overspannen concurrentieverhoudingen, leiden tot bezuini gingen op onderhoud van bedrijfspanden. Bui tenlandse winkelketens, die een marktaandeel in Nederland wilden veroveren, trekken zich vanwege de economische crisis terug op hun thuismarkt en laten lege winkelpanden achter. 'We hebben er al veel over gehoord maar deze keer zal het uw tijd niet meer duren', conclu deert het rapport dan ook. Nico Vanderveen uit Assen is zo'n detailhande laar, al neemt hij een speciale positie in. Hij is directeur van het gelijknamige warenhuis in het centrum van de Drentse hoofdstad, waar zijn overgrootmoeder in 1897 een kleine manufac turenwinkel begon. Volgende generaties maak ten het gehele stadsblok, met oorspronkelijk 32 panden, tot één van de grootste warenhuizen van Nederland. Vanderveen is lid van een be leidsgroep van CBW-MITEX, die zich buigt over de veranderende situatie in de detailhandel, en neemt deel aan overleg in de gemeente Assen over hetzelfde onderwerp. Vierkante meters Als de marktomstandigheden veranderen, moet je je bedrijfsvoering aanpassen, zegt Vanderveen. 'Internet is zowel een etalage als een bestelmethode. Een deel van de bestelde producten wordt opgehaald in de winkel en een deel wordt verstuurd naar de klant. Ondanks de geringe bevolkingsgroei is het aantal vierkante meters winkelvloeroppervlak in Nederland de laatste twee decennia verdubbeld. Geen won- der dat er nu weer een groot deel afvalt. De vraag is alleen waar. Zonder visie en aanvullend overheidsbeleid dreigen de Nederlandse steden gatenkazen te worden. We moeten dus keuzes maken. Binnensteden hebben een belangrijke sociaal-maatschappelijke functie, met cultuur, erfgoed, horeca en detailhandel. Dat zal in de afwegingen bij het opstellen en uitvoeren van bestemmingsplannen een zeer belangrijke factor moeten zijn. 'De ontwikkeling van visieloos bouwen moet omgekeerd worden', zegt Vanderveen. 'Anders gaan we de kant op van de Verenigde Staten, waar sommige binnensteden bijna no go area's zijn. Een steviger beleid van de overheid is een begin. De trend is om gemeenten de regie te geven, maar die zijn terughoudend wanneer het gaat om een restricties, bang dat de buurge meente er met de groei vandoor gaat. Elke stad en elk dorp probeert daarom de bouwplannen erdoor te jassen, eventueel met overheidssubsi die, wat leidt tot nog meer overcapaciteit. Het lijkt me daarom beter dat de provincies de regie krijgen, liefst gecoördineerd in interprovinciaal overleg.' Handhaving Om te voorkomen dat steden werkelijk als ga tenkazen worden, moeten de bestaande regels voor perifere detailhandelsloeaties worden gehandhaafd. 'Die zijn duidelijk genoeg: geen kleinschalige detailhandel op industrieterreinen. Hechten we aan onze binnensteden, dan zal het aantal goedkoop gebouwde winkeldozen op de industrieterreinen moeten worden beperkt. Als een historische binnenstad voor een groot deel bestaat uit kleine, negentiende-eeuwse panden, dan kun je onderzoeken of met behoud van de gevarieerde gevelrijen grootschaliger kan wor den gebouwd. Verbouwen achter de bestaande gevels is ook een mogelijkheid.' Vanderveen wil de binnensteden koesteren. 'Daar vind je de monumenten, de historie, de cultuur en de beleving. Daar komen de mensen bij elkaar en daar worden identiteit en imago van een stad gevormd. De revolutie in Egypte begon uiteindelijk ook op het Tahrirplein, en niet voor de deur van een bouwmarkt op een industrieterrein. De zorg voor de binnensteden is een gedeelde taak voor overheden, detail handel en Heemschut.' Nico Vanderveen is een nazaat van Antje Van der Veen, geboren Oldenburger, die in 1897 samen met haar man Bareld een winkel begon in Assen. Die groeide uit tot het moderne warenhuis aan het Koopmansplein. Antje was een telg uit het geslacht van de Oldenburgers, die vanuit Oude en Nieuwe Pekela in Gro ningen met hun schepen de wereldzeeën bevoeren. Over de geschiedenis van de Pekelder zeevaart en de rol die de Olderburgers daarin speelden, zijn een boek en een tentoonstelling gemaakt, beide met de titel 'Van Kofschip tot Winkelparadijs'. Boek en tentoonstelling geven een beeld van de handelscontacten die de Oost- Groningers onderhielden met plaatsen als Riga en Danzig (Gdansk), het voormalige Memelland aan de Oostzee, Engeland, Schotland en Italië. Basis van boek en tentoonstelling zijn oude brieven en andere historische docu menten uit het archief van de familie Vanderveen. Die laten onder meer zien welke risico's de zeelui liepen, hoe sterk de familieband was en welke denkbeelden de Oldenburgers erop na hielden. De tentoonstelling is tot 25 september te zien in het Veenkoloniaal Museum in Veendam. Het boek is geschreven door Jelte Conradie en Hendrik Hachmer, kost 17,50 euro en is een uitgave van In Boekvorm in Assen. augustus 2011 Heemschut 11 VAN KOFSCHIP TOT WINKELPA

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 13