Bescherming De gang van een laatste motie in de Eerste Kamer Kees Slager - Het laatste debat van de Eerste Kamer in de oude samenstelling, ja zelfs de allerlaatste motie waarover op 31 mei de sena toren stemden betrof de monumentenzorg. Ik had die motie ingediend en hoopte zo mijn ver blijf in de senaat met een extra prettig gevoel te kunnen afsluiten. Collega's van GroenLinks, ChristenUnie en Partij voor de Dieren onder tekenden mee. maar helaas liet de rest van de senatoren (behalve die van de SGP) zich inti mideren door de afwijzing van staatssecretaris Zijlstra, die de motie 'onuitvoerbaar' noemde. Slechts een klein deel van de interieurs van de rijksmonu menten is beschreven 8 Heemschut augustus 2011 Slager Foto archief Haarlem. Cinema Palace, een bioscoop uit het begin van de vorige eeuw is begin dit jaar gesloten. Het exterieur is beschermd en blijft behouden, veel van het - niet beschermde - interieur gaat in de ingrijpende verbouwing tot winkeldomein verloren. Foto Heemschut DUS WERD DE MOTIE VERWORPEN EN dat bezorgde mij de laatste dag als senator een katterig gevoel. Daar konden de vriendelijke woorden van de voorzitter en van de premier, die ons afscheid kwam opluisteren, niets aan veranderen. Hoezo was onze motie uitvoerbaar? Ze vroeg de regering alleen maar om - al dan niet in samenwerking met gemeenten en erfgoedorga nisaties - een plan te maken om de historisch waardevolle interieurs van de rijksmonumenten in kaart te brengen. Dat was niet meer dan een logische en noodzakelijke stap, nu de regering bij Algemene Maatregel van Bestuur een inpan dige verbouwing in monumenten vergunning- vrij wenste te maken. Wel werd er geruststel lend aan toegevoegd dat het alleen ging om delen van het interieur die 'uit het oogpunt van monumentenzorg geen waarde hebben'. Precies daar wringt de schoen, want zo wordt de eigenaar gerechtigd om te beslissen over de vraag welke delen van het interieur van zijn monument wel of geen monumentale waarde hebben. Erfgoedorganisaties hadden daar voor afgaande aan het debat in de Tweede Kamer al op gewezen en gevraagd om de eigenaar in elk geval een meldplicht op te leggen, zodat de gemeente - inmiddels opgezadeld met de zorg en het toezicht op de rijksmonumenten - de kans krijgt om een kijkje te gaan nemen vóór er onherstelbare dingen gebeuren. Geen beschrijving Maar dat past niet in het nieuwe monumen tenbeleid, waarin 'de monumenteneigenaar centraal wordt gesteld door minder te contro leren bij subsidie- en vergunningprocedures en meer vrijheden te bieden'. De partijen van de - 4 4 4- 4 >44 4 4 444 4 4 4 •J> Senaat zet zich niet in voor waardevol interieur

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 10