Noord-Holland Toch weer kans voor houten loods Houtsnij-enBeeldhouwwerk Smederij Oldenhave Bloemendaal. De bedreigde houten loods aan de Dr. Dirk Bakkerlaan. Foto Peter Ca pel Ie Bloemendaal - De rechter dwingt de gemeente Bloemendaal om toch een bezwaar van de Bond Heemschut in behandeling te nemen. De gemeente poogde, door Heemschut af te schilderen als een 'protestclub' die als enige doel heeft het voeren van procedures tegen overheden, een bezwaarschrift niet ontvankelijk te verklaren. Dan zou ze zich niet inhoudelijk over het bezwaar hoeven buigen. Dat is mislukt. Het bezwaar dat de Commissie Noord-Holland maakte tegen het uit juni 2008 stammende voornemen het houten pand Dr. Dirk Bakkerlaan 6 van de gemeentelijke monumentenlijst af te voeren moet nu toch door de gemeente serieus worden genomen. De rechter ontzenuwde de argumentatie van de gemeente, door te verwij zen naar de activiteiten van Heemschut. Dit is niet alleen een overwinning voor het behoud van het monument, maar er zit ook een principiële kant aan. Steeds vaker proberen overheden in ons land Heemschut als organisatie weg te zetten die procederen tot doelstelling heeft verheven. Dit is een poging het belang dat Heemschut heeft bij het behoud van spe cifieke objecten onderuit te halen. In feite is de uitspraak van de rechtbank te Haarlem ook een erkenning van Heemschut als beschermer van specifieke objecten en niet louter van erfgoed in het algemeen. De Bloemendaalse zaak sleept al jaren. De Com missie Noord-Holland wil dat het gemeentelijk monument blijft, omdat het een zeldzaam restant is van utilitaire houtbouw in een dorps kern. Daarnaast is de beeldkwaliteitswaarde hoog en draagt het gebouw bij aan de waar neembaarheid van sociale gelaagdheid in de omgeving. Er staan landhuizen, maar ook een smederij. Verdwijnen van Bakkerlaan 6 brengt onherstelbare schade toe aan het historische dorpsbeeld van Bloemendaal. De gemeente Bloemendaal wil met afvoeren van de gemeentelijke lijst ruimte geven aan sloop. Inzicht in wat er voor in de plaats is gedacht ont breekt. De eigenaar heeft het geheel al sinds vorig jaar voor dik een miljoen euro te koop staan. Peter Schat april 2011 Heemschut 7 Leensterweg 36 - 9977 PC Kruisweg (Gr.) Tel. 0595-481443 Fax 00595-481600 wwwTTTop.nl jm/* Bedrijvenweg 6 - 7251 KX Vorden (0575) 55 14 28 (0575) 55 17 14 info@smederijoldenhave.nl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 9