Heemschut Actief Gemeenteraad akkoord met sloop schouwburg Los Hoes moet gerestaureerd Interieuronderzoek Overijssel Amsterdam Actie voor het erfgoed in Noord Deventer - De Deventer gemeenteraad heeft besloten dat de waardevolle oude schouwburg (zie Heemschut februari) gesloopt mag worden. Dit gebeurde ondanks een advies van professor Paul Meurs. Hij wil het bestaande foyergebouw tot uitgangspunt nemen voor de ontwikkeling van de plannen voor een nieuw stadskantoor. Heemschut heeft ook aangedrongen op bescherming van het pand en betreurt het besluit. In het verslag van de raadsvergade ring hebben we geconstateerd dat de raad dit besluit totaal niet heeft onderbouwd. Wellicht heeft een meerderheid van de raad zich laten leiden door een bepaalde passage in het advies. Daarin staat dat sloop alleen kan als de architectonische kwaliteit van de nieuwbouw, als onderdeel van de historische pleinwand aan de Grote Poot, zeer groot wordt. Blijkbaar vertrouwen de leden van de raad erop dat de architect van de nieuwbouw, Michiel Riedijk, aan deze eis zal voldoen, zonder dat zij nog gedetailleerde tekeningen hebben gezien. Overigens mag Deventer de schouwburg pas slopen als er een goedgekeurd bouwplan is, dat getoetst is aan de eisen van het beschermde stadsgezicht van Deventer. Deze toetsing staat onder auspiciën van de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed. Peter Dekker Lemselo. Het vervallen Los Hoes. Foto Leo Polhuys Lemselo - Heemschut Overijssel wil in het kader van het eeuwfeest verschillende partijen in de regio warm maken voor restauratie van het Los Hoes te Lemselo, binnen de gemeente Dinkel- land. De commissie wil 2000 euro uittrekken voor de productie van een boek, dat bekend heid moet geven aan het Los Hoes en het werk van de commissie. Volgens Heemschut laten Twentse gemeentebesturen vaak steken vallen als het gaat om behoud van historisch erfgoed. Het Los Hoes is minstens 250 jaar oud en onlangs ontdekt als een van de allerlaatste nog overgebleven voorbeelden van deze oude Twentse woonvorm. Mens en dier deelden dezelfde ruimte. In heel Twente zijn nog maar vier exemplaren te vinden. Ondanks dat het gebouw is verscholen achter een nieuw ge bouwde woning heeft behoud van het Los Hoes met schuur op de huidige plek de voorkeur. Als alternatief zou verplaatsing naar Erve Woldhuis op landgoed Twiekel bij Delden een mogelijk heid zijn. In Erve Woldhuis zijn stichtingen gevestigd die zich bezighouden met erfgoed en monumenten zoals Stichting Ribo die werk en opleiding in de restauratie bij elkaar brengt. De commissie wil voor de restauratie en toeganke lijkheid samenwerking zoeken met de eigenaren van het Los Hoes, provincie Overijssel, gemeen tes Din kei la nd en Stichting Ribo. De provincie heeft een potje met geld voor onderzoek naar, voorbereiding op en uitvoering van plannen voor historisch erfgoed. De totale kosten van restauratie bedragen een kleine ton. Leo Polhuys Amsterdam - Het alarm, dat Heemschut in het februarinummer sloeg over het ongemerkt verdwijnen van bijzondere interieurs en het te koop aanbieden van waardevolle interieur stukken heeft althans in Amsterdam succes. Stadsdeel Centrum trekt 75.000 euro uit voor het inventariseren van historische interieurs. De binnenkant van sommige huizen is honder den jaren ouder dan de vernieuwde gevels maar wordt niet of nauwelijks beschermd, alleen al omdat niemand weet dat die interieurs bestaan, zo laat het stadsdeel weten. Jaap Kamerling Amsterdam - In het stadsdeel ten noorden van het IJ bevinden zich naast oude dijkdorpen met houten huizen, beroemde sociale woningbouw complexen, waardevolle gebouwen en complexen uit de wederopbouwperiode en belangrijke industriële monumenten. De afgelopen jaren was er bij het stadsdeelbestuur weinig aandacht voor het erfgoed. Voorstellen die er (al jaren) lagen voor het uitbreiden van de gemeentelijke monumentenlijst bleven zonder geevolg. Om hier verandering in te brengen werden door Heemschut in 2008 monumentenaanvragen gedaan voor drie wederopbouwkerken. Omdat deze niet correct in behandeling werden genomen benaderden Heemschut, de Stichting Monumen ten Amsterdam Noord, het Cuypersgenootsehap en Agora Europa in 2009 zonder succes het stadsdeel. De gemeenteraads-verkiezingen van vorig jaar zijn gebruikt om met meer effect aandacht te vragen voor het erfgoed. Er zijn afspraken gemaakt over het uitbreiden van de gemeentelijke monumentenlijst en het (tijdelijk) hergebruik van lege gebouwen. De eerste stap is de voordracht van scholen in bezit van de gemeente, ook komt er een zorgvuldige afhandeling van de aanvragen van Heemschut en het Cuypersgenootsehap uit 2008. Norman Vervat en Leen Eelman 6 Heemschut april 2011

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 8