Friesland Respectloze aanbouw bedreigt Harlinger Havenmantsje leguit en Roos AANNEMERSBEDRIJF bv Voor het behoud van het goede! Doetinchem I Amsterdam Hollands fabrikaat Hit voorraad geleverd Vraag ons introductiepakket aan Harlingen. Het Havenmantsje met links de be oogde aanbouw. Foto Adema Architecten Harlingen - Het Havenmantsje moet, bij vestiging van een sterrenrestaurant, met meer respect worden bejegend vindt Heemschut. Een forse aanbouw dreigt het karakteristieke monument te overvleugelen. Wie wel eens in Harlingen komt, kent het voormalige kantonge recht met klokkentorentje aan de haven. Het gebouw komt door zijn vrije ligging bij zonder goed tot zijn recht. Het pand is in 1884 gebouwd naar een ontwerp van W.C. Metzelaar met diverse neorenaissanee-elementen. Honderd jaar lang stond tegen de oostelijke zijmuur in alle bescheidenheid het roemruchte café 't Anker dat helaas afbrandde. In 2008 komt het Havenmantsje leeg te staan na het vertrek van het Korps landelijke politiediensten. Om sturing te houden op de ontwikkeling van de plek wil de gemeente Harlingen het pand verhuren en kiest na inschrijving voor het horeeaplan van een Harlinger restauranthouder, wiens ster snel gerezen is. Na een beseheiden startplan (hotelaccommodatie) wil deze restau ranthouder bij nader inzien zijn kwaliteits restaurant volledig naar deze locatie verhuizen. Daar gaat het mis wat betreft de ontwikkeling van de plek; ineens is het doel van deze onder nemer (verplaatsing van het restaurant) voor alle betrokkenen belangrijker dan de kwaliteit van de plek. De ondernemer schijnt er te moeten wonen om een Miehelinster te bemach tigen! Er moet daarom een flink bouwvolume gerealiseerd worden om aan deze wensen te voldoen. Omdat het Havenmantsje een categorie 1 Rijksmonument is (vergelijkbaar met koninklijke paleizen) wordt de Rijksbouw meester erbij betrokken en deze wijst een kundig architect aan. Er wordt terecht gesteld dat een ontwerp met historische trekjes niet gewenst is en zie daar het verbluffende resul taat: tegen de oostzijde van het monument wordt een modern, rechthoekig gebouw aange plakt dat bijna net zo lang, breed en hoog is als het Havenmantsje zelf. Over smaak valt niet te twisten, maar een ieder kan zien dat de vormgeving - met alle respect - een gemiddeld bankgebouw niet ontstijgt. De te realiseren aanbouw brengt het Haven mantsje danig uit zijn evenwicht en het Haven plein verliest hiermee sterk aan kwaliteit. Hier krijgen we zeker spijt van. Het is verbazend om te zien hoe gaandeweg een blinde vlek optreedt bij alle betrokkenen. Men verliest het oorspronkelijke doel uit het oog met het gevolg dat er verrommeling op kan treden op een van de meest kwetsbare plekken van de provincie. Bond Heemschut doet dan ook een oproep aan de Rijksbouwmeester om de plannen aan te laten passen. Nieuwbouw aan het Havenplein moet mogelijk zijn, maar dan wel op gepaste afstand van het Haven mantsje (eventueel met een transparante ver binding). Kortom, het restaurant mag zeker een plekje aan de haven krijgen, maar dan wel met wat meer respect voor 'ons' Havenmantsje. Jan Piet de Boer en Marloes Eskens Restauratie Renovatie Nieuwbouw 't Prooyen 1 1141 VD Monnickendam www.leguitenroos.nl Tel.: 0299-651301 info@leguitenroos.nl april 2011 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 7