Utrecht Cereolfabriek Utrecht. Restant van de afgebrande Cereolfabriek Foto Marcel Overbeek Staatssecretaris Halbe Zijlstra van OCW heeft voor 45 rijksmonumenten een subsidie beschik baar gesteld van 22 miljoen euro voor herstel en herbestemming. Onder deze categorie monumenten valt een aantal spectaculaire voorbeelden van industrieel erfgoed: de voor malige radiotelescoop bij Dwingeloo, gebouwd in 1952 en indertijd de grootste radiotelescoop ter wereld, de veevoederfabriek van de firma Cereol aan de Merwedekade in Utrecht, gebouwd in 1913 en uitgebrand in 2008, het voormalige radiozendstation Radio Kootwijk, ook wel bekend als de kathedraal van de Veluwe en het spoorwegviaduct de Hofpleinlijn, in het cen trum van Rotterdam. Daarnaast krijgen vier watertorens subsidie voor restauratie en herbestemming: de Noorder watertoren in Groningen en de watertorens in Domburg, St. Jansklooster (Ov.) en Bergen op Zoom. De restauratieregeling is vooral bedoeld voor monumenten die wachten op een nieuwe bestemming. Herbestemming wordt steeds belangrijker in het monumentenbeleid van de overheid. De komende jaren zullen veel gebouwen hun functie verliezen, waaronder watertorens, postkantoren, kerken, kantoren, boerderijen en fabrieken. 'Via de duurzame oplossing van herbestemming krijgen deze gebouwen een tweede leven, dat kan worden ingevuld met wonen, werken en met culturele bestemmingen', aldus de staatssecretaris. De Rijksdienst voor het cultureel Erfgoed (RCE) ontving 138 aanvragen voor de restauratierege ling 2010 en 2011, een derde kon worden gehono reerd. De subsidie is bedoeld voor te restaureren monumenten met een herbestemmings-functie die meer dan vijf ton kosten, en voor grootscha lige restauraties die meer dan 2 miljoen euro kosten. Om de subsidies landelijk te spreiden zijn uit elke provincie maximaal vier aanvragen gehonoreerd. 42 Industria april 2011

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 44