Provinciale excursies Excursies Gelderland: Zaterdag 7, zondag 15, zaterdag 21 en zondag 29 mei Excursie Limburg: Zaterdag 4 juni Fietstochten door de provincie Herbestemming in Sittard april 2011 Heemschut 39 Zaterdag 7 mei. Ede, Wageningen, Neder-Betuwe Vertrek vanaf NS Ede/Wageningen, zuidzijde. Bezocht worden het ENKA- eomplex en het voormalig universi teitsterrein Hinkeloord/Dreijen. In Opheusden uitleg over Romeinse vondsten en de Limes. Bij de Grebbe- linie uitleg.Terug langs de Grift en het Enkadorp. Zondag 15 mei. Omgeving Nijmegen Vertrek vanaf NS Nijmegen voor ontwikkelingen bij het centrum waarbij Heemschut een vinger aan de pols houdt. Dan naar restanten van de steenfabrieken bij de Ooijpolder, inge gaan wordt opr acties voor behoud. In Lent uitleg over de ingrijpende ontwikkelingen hier. Bij het Valkhof informatie over herbouw van de donjon van de Valkhofburcht. Zaterdag 21 mei. Omgeving Zutphen Vertrek vanaf NS-station. In Zutphen langs de Kruittoren en de stadsboer- derij van de Hoven. Dan naar de ruïne de Nijenbeek, met uitleg over dit Heemschutproject. In de lijnbaan van Gorssel uitleg over deze touwslagerij, vervolgens een bezoek aan het sluizen- complex van Eefde. Vanaf het leeuwen- koppenhuisje terug naarZutphen langs de Berkelpoort, de stadsmuur en onder meer de watertoren en 's Gravenhof. Zondag 29 mei. Fietstocht Radio Kootwijk Tegelijk met een busexcursie naar Radio Kootwijk vertrek vanaf Stationsplein Apeldoorn, noordzijde. Langs het Apeldoorns Kanaal naar verbouwde hoogspanningsstations. Via Ugchelen en Hoog Buurlo naar Radio Kootwijk, voor de high tea daar. Om eirea 16.30 uur via Hoog Soeren naar Apeldoorn, aankomst omgeveer 17.30 uur. Een tocht voor geoefende fietsers. Radio Kootwijk. Foto Archief Rob Lureman Zondag 29 mei. Busexcursie en high tea Vertrek Stationsplein noordzijde, Apel doorn. Radio Kootwijk is een belangrijk rijksmonument en herbestemming object. Heemschut Gelderland heeft met anderen een actieve rol gespeeld bij het behoud en het hergebruik. In dit icoon vraagt Heemschut extra aandacht voor de herbestemming- problematiek. In samenwerking met de Stichting Apeldoornse Monu menten een rondrit langs objecten waarbij Heemschut Gelderland actief betrokken is geweest. Halverwege de middag aankomst in de theaterloods bij Radio Kootwijk, alwaar hightea met onder meer een presentatie van herbestemmingprojeeten door architectenbureau Tak en ontwikkelaar BOEi. Beeldverslag van de Heemschut fietstochten. Elke fietstocht begint om 12.30 uur en eindigt (behalve 29 mei) om circa 16.30 uur. De route is ongeveer 30 kilometer lang. Meerijden op eigen fiets en voor eigen risico. Aanmelden De kosten bedragen voor leden 12,50 en voor niet-leden 15,-. Aanmelden schriftelijk bij J. van Dam, Rietberg straat 62, 7201 GK Zutphen, per email jvandam100@hetnet.nl of via de website www.heemschut.nl, o.v.v Heemschut ledennr., aantal, naam en adres, telefoonnr., emailadres. Betaling op nr 1324.77.254 t.n.v. Bond Heemschut Gelderland te Amsterdam. Informatie R. Veelders: 0317 419129 Uniek in Nederland is de concentratie van religieus erfgoed in het Klooster kwartier van Sittard. We zullen in deze excursie uitgebreid kennis maken met gedifferentieerde herbestemming voor een Ursulinenklooster (19de eeuw) rond een kern uit de 17de eeuw en een jezuïeten/franciscanenklooster met als kern een dominicanenklooster uit de 17de eeuw. Hier komen appartementen, een restaurant, een hotel en retail. Ook bij het Mariapark is sprake van herbestemming. De hal en kruisgang worden gebruikt als ontvangstruimte, feestzaal en concertzaal. Mariapark en Pelgrimskerk horen zo nauw bij elkaar dat een wat uitgebreider bezoek voor de hand ligt. Deze kerk is eind 19de eeuw gebouwd. Buiten de oude stad staat de naoorlogse Bernadettekerk. Dreigende sloop wordt voorkomen door het plan voor een urnenhof. Tijdens de wandeling in Sittard aandacht voor de schootsvelden en de stadswallen en stadsgrachten die deels onbegroeid en onbebouwd zijn gebleven. Jezuïetenklooster Foto Guus Janssen Programma 10.30 uur: Ontvangst Mariapark, Oude Markt 10.55 uur: Voordracht over Maria- devotie en de geschiedenis van het Mariapark, bezichtiging 12.20 uur: Wandeling in het rechts gebied van het voormalige kapittel, lunch op de Markt 13.40 uur: Naar de Bernadettekerk, via stadswal en schootsvelden 14.00 uur: Voordracht over urnenkerk, daarna naar Kloosterkwartier, uitleg over de schootsvelden 15.30 uur: Van de Markt naar Dominicanenkerk en kloostergang 15.55 uur: Drankje/hapje. Sint Petrus- kerk is daarna voor Heemschut open gesteld. Aanmelden Leden Heemschut en maximaal drie introducés, 32 per persoon. Aanmelden uiterlijk 15 mei: Huis voor de Kunsten Limburg, Postbus 203, 6040 AE Roermond, heemschut@hklimburg.nl, onder vermelding van naam, aantal, adres, telefoon en e-mailadres. Deelname is definitief na ontvangst van het verschuldigde bedrag op rekening 1322 25 344 tnv penningmeester Bond Heemschut onder vermelding van Excursie Heemschut 4 juni 2011. Aanmeldingen worden behandeld in volgorde van binnenkomst. Informatie Marianne van der Eisen: 0475 399287 Ursulinenklooster Foto Guus Janssen Bernadettekerk Foto Guus Janssen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 41