Bijzondere Algemene Vergadering van Leden Koningin Beatrix als beschermvrouwe op 14 mei in Ridderzaal Op zaterdag 14 mei zal de Bijzondere Algemene Vergadering van Leden plaatsvinden in de Ridderzaal in Den Haag. De bijeenkomst wordt opgeluisterd door de aanwezigheid van onze beschermvrouwe H.M. Koningin Beatrix. Foto Rijksvoorlichtingsdienst Koninklijk Huis Beschermvrouwe H.M. Koningin Beatrix is de derde koninklijke beschermvrouwe van de Bond Heemschut. De Bond Heemschut kwam al in 1914, op 6 juni, onder bescherming van H.M. de Koningin, zoals het jaarverslag het over dat jaar vermeldt. Koningin Wilhelmina bleef deze functie ver vullen tot eind 1948, waarna Koningin Juliana ook deze taak van Prinses Wilhelmina overnam. H.M. Koningin Juliana bleef beschermvrouwe tot aan de troonsafstand op 30 april 1980. Van mei tot september was de functie vacant. In het oktobernummer van 1980 werd gemeld dat koningin Beatrix het beschermvrouwschap had overgenomen van haar moeder. Sprekers zijn onder anderen staatssecretaris van cultuur, drs. Halbe Zijlstra en prof. drs. Fons Asselbergs, oud-direeteur van de Rijks dienst voor de Monumentenzorg. In de Koninklijke sfeer van de Ridderzaal zullen we terugblikken op honderd jaar Fleemschut en de lijnen voor de toekomst uitzetten. De leden krijgen een bijzonder programma gepresen teerd, waarin ook muziek en de jeugd niet zullen ontbreken. Let op: Het programma van 14 mei bestaat uit twee onderdelen, voor elk dient u zich apart aan te melden. Het betreft de Bijzondere Algemene Verga dering van Leden en lunch, in de Ridderzaal. Deelname kost 20 per persoon, ontvangst tussen 9.30 en uiterlijk 10.00 uur. Het tweede onderdeel is het keuzeprogramma van de middagexcursies, de kosten daarvan bedragen eveneens 20 per persoon. Ridderzaal al eeuwen centrum van bestuur Het grafelijke paleizencomplex Het Binnenhof in Den Haag werd vanaf 1248 bewoond door graaf Willem II, die hier een bestuurscentrum vestigde, dat pas rond 1300 werd voltooid. De bouwmeesters ervan zijn niet bekend. Rond het Binnenhof, aan een plein, stonden oorspronkelijk muren en er waren grachten. Die verdwenen geleidelijk om ruimte te maken voor de stadhouders en instellingen van de regering. De Ridderzaal werd aan het eind van de dertiende eeuw gebouwd door graaf Floris de Vijfde. Heel bijzonder was de enorme houten overkapping, waardoor een enorme zaal ont stond. De overkapping werd uiteindelijk in 1861 wegens bouwvalligheid vervangen door een ijzeren dakconstructie, nadat de oude kap eerst heel nauwkeurig in kaart was gebracht. De houten kap werd tijdens een restauratie onder leiding van Rijksbouwmeester Daniël Knuttel in 1904 gereconstrueerd aan de hand van de tekeningen die eerder waren gemaakt. In 2006 werd een herinrichting en renovatie van de Ridderzaal afgerond, om de situatie van 1904 terug te brengen. De Ridderzaal is de plaats waar Tweede en Eerste Kamer in de Verenigde Vergaderring bijeenkomen, zoals bij de opening van de Staten-Generaal. Middagexcursies Den Haag Aansluitend op de vergadering en lunch in de Ridderzaal heeft het landelijk bureau Heem schut in samenwerking met Den Haag Marke ting een gevarieerd keuzeprogramma in Den Haag samengesteld. Elke excursie is opge bouwd uit een wandeling en een bezoek aan een gebouw. Tijdens de meeste wandelingen zal langs de Amerikaanse Ambassade aan het Lange Voorhout worden gelopen. Heemschut heeft zich sterk gemaakt voor het behoud van deze exponenent van de wederopbouwperiode. De excursies worden afgesloten met een hapje en drankje in het Haagse stadhuis, een impo sant ontwerp van de Amerikaanse architect Richard Meier. 34 Heemschut april 2011

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 36