Willem Heijbroek - Abel Antoon Kok (1881 - 1951) was vanaf de eerste opriehtingsbesprekingen nauw bij de Bond Heemschut betrokken. Geruime tijd bemande hij het bouwkundig adviesbureau dat, als voorloper van de welstandscommissies, bouwplannen beoordeelde op kwaliteit. Later was hij vooral ook redacteur van het tijdschrift en initieerde hij de bekende Heemsehutserie. Heemschutserie bleek immens populair Op de bres voor herleven Amsterdamse volksbouwkunst Boven: detail met een afbeelding van Mercurius, in de gevel van de Grote Beer in Amsterdam, Onder Het hoek pand Keizersgracht en Berenstraat in Amsterdam, ook bekend als Grote en Kleine Beer. Foto's Willem Heijbroek OP VIJFJARIGE LEEFTIJD VERHUISDE Abel Antoon, na het overlijden van zijn vader, vanuit zijn geboorteplaats Dordrecht naar Amsterdam. Hier ging hij na de driejarige HBS overdag in de leer bij een timmerman in de Amsterdamse Pijp, terwijl hij 's avonds lessen in bouwkunde en aanverwante vakken volgde. In 1907 begon zijn loopbaan als zelfstandig architect in associatie met A. R. Hulshoff. Deze laatste legde zich toe op de nieuwbouw als voorloper van de Amsterdamse School, terwijl Kok zich vooral bezighield met restauraties. Tijdens de Eerste Wereldoorlog konden zij het niet meer bolwerken en kwamen beiden in dienst van de Afdeling Gebouwen van de Dienst Publieke Werken van Amsterdam. In 1920 ver liet Kok de ambtelijke dienst weer en vestigde hij zich als particulier architect op Herengracht 495, later in associatie met zijn zoon Ysbrand. Atlas Kok Als gemeentearehitect ontwierp hij een tramremise aan de Amsteldijk en het Zeeman laboratorium, Plantage Muidergracht. Buiten Amsterdam bouwde hij het Farmacologisch Laboratorium in Utrecht, drukkerij Joh. Enschedé in Haarlem en het raadhuis in Winterswijk. Zijn ideaal echter was het doen herleven van de Amsterdamse volkskunst uit de periode 1625 tot 1675. Volgens Kok had de Amsterdamse architectuur veel van haar oorspronkelijkheid verloren toen in de achttiende eeuw de Franse Lodewijkstijlen werden geïntroduceerd. In de tweede helft van de negentiende eeuw bereikte de architectuur met de wildgroei aan histo rische stijlontleningen naar zijn zeggen een absoluut dieptepunt. De door zijn ervaring verkregen kennis van de historische bouwkunst zette hem er toe om een eigen Atlas zowel van Amsterdam als van de rest van Nederland op te bouwen. Deze bevatte een verzameling originele tekeningen en afbeeldingen van gebouwen met vooral documentaire waarde. In de eerste atlas zijn 150 handgetekende bouwkundige ontwerpen bijeengebracht, die een doorsnede vormen van het architectonisch erfgoed van Amster dam. Zijn zoon Ysbrand nam het beheer van de collectie over en na diens overlijden heeft het gemeentearchief de Atlas van Amsterdam aangekocht. In het stadsarchief wordt zijn verzameling kaarten, tekeningen, bouwteke ningen, foto's, prenten en prentbriefkaarten van Amsterdamse gebouwen als de 'Atlas Kok' bewaard. 20 Heemschut april 2011 Abel Antoon Kok, pleitbezorger Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 22