Bescherming van het cultureel erfgoed hoort bij de expliciete doelstellingen van de EU Het behoud van cultureel erfgoed is niet vanzelfsprekend Turkije, Allianoi. Verloren erfgoed. Bij Bergama ligt het bijzondere Romeinse badhuiscomplex Allianoi. Dit geheel en de bijbehorende stad uit de tweede eeuw v.C. wordt onder water gezet wegens de bouw van de Yortanli-stuwdam voor irrigatiedoeleinden. Op de foto wordt de opgraving met zand afgedekt voorafgaand aan de inundatie. Foto Mehmet Güngör De mozaïeken van Allianoi worden schoongespoeld. Foto Metin Yilmaz ons uit elkaar dreigt te drijven. Door sociale en culturele verschillen, religieuze opvattingen en steeds terugkerend nationalisme. Daarom moe ten we bruggen slaan, bemiddelen, verzoenen en samen proberen om de beste oplossingen te vinden. We moeten naar onze identiteit en geschiedenis kijken met een multi-focale bril, zou je kunnen zeggen. Europa Nostra speelt een belangrijke rol bij culturele verzoening in bijvoorbeeld post-eonflietlanden zoals Cyprus en landen op de Balkan. Europa Nostra is ervan overtuigd dat het op een goede manier kan. Maar dan moeten we wel samenwerken, elkaar willen leren kennen, vooroordelen opzij kunnen zetten, de beste oplossingen delen en diverse interpretaties bespreekbaar maken.' Quaedvlieg-Mihailovie praat snel en vol passie, met een licht aceent. Ze gaat zitten, neemt een slok thee en wijst dan op een Turks kranten artikel met een foto van de bedreigde antieke thermen in Allianoi, niet ver van Bergama (een provincie van Izmir) in West-Turkije. Deze antieke thermen zullen onder water gezet worden door de bouw van een stuwdam. 'Dat wil dus zeggen dat erfgoed ook bedreigd wordt in vredestijd. Denk aan de vernietiging van het Europese landschap door ongecontroleerde stedelijke vernieuwing of industriële ontwikke ling. We moeten zoeken naar harmonie tussen vooruitgang en duurzaamheid. Samen met onze Turkse leden en collega's zetten wij ons in Turkije bijvoorbeeld in om de antieke Romeinse badplaats te redden van de ondergang. Niet door alleen te zeggen 'dit mag niet', maar door te komen met echte alternatieven. In dit geval is dat een duurzame toeristische ontwikkeling van Allianoi en omgeving.' Doelstelling EU 'Heel bijzonder en belangrijk is onze samen werking met de Europese Unie en de Raad van Europa. Die instanties geven daarmee een politieke boodschap af. De standpunten en de stem van de 'civil society' - het maatschap pelijk middenveld - worden serieus genomen in de Europese beleidsvorming. Europa Nostra is de verbindende stem. Daarom gebruiken we tegenwoordig de slogan 'The Voice of Cultu ral Heritage'. Onze European Union Prize for Cultural Heritage/Europa Nostra Awards, die wij samen met de Europese Commissie orga niseren, speelt daarbij een belangrijke rol. Met de Awards geven we sturing en richting en we kunnen de meest sprekende voorbeelden in de schijnwerper zetten.' april 2011 Heemschut 11

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 13