II Kasteel Bleijenbeek bij Afferden Begin februari 1945 wordt het kasteel door bombardementen verwoest Willem Heijbroek en Ton Gijsbers De stichting tot redding van het kasteel Bleijenbeek krijgt in dit jubileumjaar steun van de Bond Heemschut. Deze zal de stichting met raad en daad terzijde staan om de laatste grote oorlogsruïne te conserveren. Vleugels Afferden. Kasteelruine Bleijenbeek. Foto SRKB OOIT GOLD HET als een van de fraaiste buitenplaatsen in Noord-Limburg: kasteel Bleijenbeek onder Afferden in de gemeente Bergen, dicht bij de grens met Duitsland. Tot aan de verwoesting in 1945 stond hier een kasteel, met erf en tuinen als kern van een groot landgoed. Nu resteren slechts delen van de muren, de hoofdtoren, de ingangspartij met het wapen van de familie Sehenck van Nydeggen en de kelders. Deze laatste oorlogsruïne van ons land zal worden geconsolideerd en mogelijk deels gere construeerd. De stichting tot redding van de ruïne van kasteel Bleijenbeek, onder voorzit terschap van Erik Jurgens, kleinzoon van de laatste eigenaar, zal aan de slag kunnen zodra voldoende subsidies en giften zijn verworven. Heemschut springt bij. Twee heren Tot het midden van de 16de eeuw was Afferden een heerlijkheid, waar twee heren de scepter zwaaiden en waar ook twee kastelen stonden. Het oudste uit het eind van de 13de eeuw lag dicht bij de Maas, aan het veer. Het tweede kasteel is aan het eind van de 14de eeuw drie kilometer landinwaarts gebouwd aan de Blije (heldere) Beek. De heerlijkheid omvat vijf gehuchten en buurtschappen en behoort toe aan de heren van kasteel Bleijenbeek. Het eerst genoemde kasteel aan de Maas is, als gevolg van meningsverschillen beslecht door strijd, in de 16de eeuw verwoest. De invloed van de heer van Afferden is vervolgens uitgebreid tot Siebengewald door een overeenkomst met de hertog van Kleef. Uit opgravingen is gebleken dat de eerste bebouwing van kasteel Bleijenbeek kort voor 1300 bestaat uit een rechthoekig complex, met aan een zijde een uitspringende vierkante toren. Dit is vervangen door een grote woontoren met een weergang. Daar is een zaalvleugel met kelder aan toegevoegd, die aan de zuidzijde was voorzien van een vierkante toren. Na meerdere verbouwingen in de 16de en 17de eeuw ontstaat rond 1700 een gebouw met vier vleugels rond een binnenplaats, omgeven door een gracht. Het kasteel heeft tot zeven verschillende invloedssferen behoord: Gelre, Bourgondië, de Spaanse en de Oostenrijkse Nederlanden, Pruisen, Frankrijk en na 1815 de Nederlanden. Vanaf het begin van de 15de eeuw hebben de familie Mirlaer en vervolgens Sehenck van Nydeggen het kasteel bewoond, al dan niet aangetrouwd met andere families. In 1709 ver erft het naar de familie van Hoensbroeek, die het vanaf 1872 door paters en nonnen 16 Heemschut februari 2011 5"* S?M r-^vs +JL$xr: ^jySE-'gKrarag^aganyJ Noodklok luidt voor laatste grote oorlogsruïne

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2011 | | pagina 18