Amsterdam Geen luchtbruggen over oude steeg Bijzondere bouw Bijlmer beschermen Bakemabuurt niet te drastisch verdichten Amsterdam. De Elleboogsteeg tussen Geldersekade en Zeedijk is een donker slopje, met grote houten deuren voor bevoorrading. Foto Heemschut Amsterdam. Het hoge pakhuis rechts wordt verbouwd tot Chinees hotel. De betrekkelijk nieuwe bebouwing links wordt vervangen door nieuwbouw en met luchtbruggen over de Elleboogsteeg verbonden met het voor malige pakhuis. Foto Fleemschut Amsterdam - Er is een plan voor de ontwik keling van een Chinees hotel aan de Gelderse kade/hoek Elleboogsteeg en Zeedijk. Heemschut ziet deze nieuwe functie als heel positief in dit kwetsbare gebied en heeft bewondering voor de inpassing van het forse programma in de bestaande fijnmazige structuur. We hebben echter ook bezwaren. En die betref fen vooral de drie geplande luchtbruggen over de Elleboogsteeg, die totaal niet passen in dit stuk historische binnenstad. Zorgelijk is ook de mogelijke aantasting van de pakhuizen in de Elleboogsteeg. Wat de nieuwbouw betreft vindt Heemschut reconstruerende nieuwbouw alleen wenselijk als deze zeer nauwkeurig gedaan wordt. Het ontwerp van Geldersekade 34 is ma ger. De zeer schrale pui verdient aanpassing en moet meer aansluiten bij de oude houten puien aan de kade. Het karakter van Geldersekade 20- 24, een pakhuis van architect Hamer, blijft bij de renovatie redelijk behouden maar dient wel op onderdelen te worden aangepast. Amsterdam - Het aantal beschermde monu menten in Amsterdam uit de jaren zeventig en tachtig van de afgelopen eeuw is op een hand te tellen. Omdat kantoren en openbare gebouwen steeds sneller worden afgeschre ven raakt waardevolle architectuur al gauw in de gevarenzone. Heemschut wil een aantal belangrijke gebou wen in Amsterdam Zuidoost beschermen en dringt aan op daadwerkelijk monumenten beleid in de Bijlmer. Heemschut Amsterdam denkt daarbij met name aan de gebouwen in het zogeheten Bijlmermuseum, een interes sant restant van de oorspronkelijke Bijlmer, waaronder de complexen De Gouden Leeuw en Groenhoven van architect Joop van Stigt. Verder het beroemde hoofdkantoor van de voormalige NMB-bank, thans ING, van Al berts en Van Huut en het hoofdkantoor van de Bijenkorf van bureau 0D205. Daarnaast verdient ook architectuur van voor 1970 bescherming zoals Zandpad 10, een beeldbepalend woonhuis uit de 19de eeuw, een voormalig kerkgebouw uit de Wederopbouwperiode aan Burgemeester Kasteleinstraat 6, een eleetrieiteitshuisje uit de jaren '20 naast de begraafplaats, een gebouwtje van Waternet en enkele oude boerderijen. Amsterdam - De Bakemabuurt Zuid in Geu zenveld uit de jaren zestig en zeventig van de afgelopen eeuw is een interessant en totnutoe gaaf behouden stuk stad van de hand van de internationaal bekende architect Jaap Bakema. Heemschut en Cuypers Genootschap verzetten zich tegen onderdelen van het vernieuwings plan voor de buurt. Er dreigt te rigoureuze ver dichting. Er komen laagbouwwoningen tussen de te behouden strokenbouw. Dit tast het tuin- stedelijk karakter van de buurt aan. Er wordt sterk gekort op het openbaar groen, waardoor de beleving van de buurt wordt aangetast en het woongenot duidelijk minder wordt. Verder pleit Heemschut voor herbestemming van de school aan de dr. H. Colijnstraat, ook een ontwerp van Bakema. Extra woningen kunnen gerealiseerd worden op de parkeerplaats aan de Willem Baerdesenstraat. Amsterdam. De Dirk Sonoystraat in de Bakema buurt in Geuzenveld. Foto Erik Swierstra december 2010 Heemschut 7

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 9