8 Prijs voor Heseveid 9 Erfgoedwacht 13 Handreiking 14 Wonen in monument 16 Bedreigd 17 Fonds 18 Nederlands interieur 21 Respect voor de keuken 26 Samenhang 29 Stucwerk 41 Industria in Heemschut Rubrieken 22 Op de bres 24 Gebouwd voor het bijzondere 4 Heemschut Actief 33 Erfgoedambacht 34 Erfgoednieuws 37 Verenigingsnieuws 39 Ledenaanbieding, colofon 41 Industria Afblijven van een naoorlogse woonwijk die ook gesloopt had kunnen worden. Nijmegen verdiende een prijs met het revitaliseren van de Afrika- en Bouwmeesterbuurt in de wijk Heseveid. De monumentenwacht experimenteerde hier en daar al een tijdje met een interieurwacht. Eind vorige maand werd het voorstel gelanceerd de monumentenwacht uit te breiden voor een veel bredere groep monumenten. Ook de interieurs vallen onder de zorgen van de erfgoedwacht. Het roerend religieus erfgoed is dringend toe aan algemene richtlijnen voor het beoordelen van wat behouden moet blijven, wat er verkocht kan worden en wat voor vernietiging in aanmerking komt. Er is nu zo'n handreiking. Een pand dat al sinds de middeleeuwen wordt gebruikt vertoont sporen van al die tussenlig gende eeuwen. Voor de eigenaar/bewoners is het de kunst die sporen zichtbaar te houden en comfort toe te voegen. In Haarlem sluit een van de oudste bioscopen: Cinema Palace. Het interieur loopt gevaar bij het hergebruik. De kwetsbaarheid van het interieur neemt iets af dankzij de inspanningen van het Interieur fonds. Dat helpt bij het vergroten van de kennis. Van alle bedreigingen die cultuurhistorisch waardevolle interieurs moeten doorstaan is die van ondeskundig onderhoud wel de grootste. Dat vindt de stichting Het Nederlandse Interieur. Op Funda, de site waarop honderdduizenden huizen te koop staan, vind je soms onverwachte schatten. Zoals een originele keuken uit de jaren dertig. Je kunt alleen maar hopen dat zo'n juweeltje met respect behandeld wordt. Exterieur en interieur zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden in het beleid van Vereniging Hendrick de Keyser. De collectie bijzondere panden is na een kleine eeuw inmiddels heel breed. Eens per jaar houdt de Rijksdienst voor het Cultureel Erfgoed een instandhoudingssym posium. Dit jaar ging alle aandacht van de deskundigen naar stuc. Het was de moeite waard. Voor de derde maal dit jaar is aan Heemschut het katern Industria toegevoegd, met acht pagina's over de ontwikkelingen rond indu strieel erfgoed. In Amsterdam komt vaste aandacht voor het beschrijven van ook het interieur van een rijks- of gemeentelijk monument. Het werd tijd. In Hoevelaken werd bijna een eeuw geleden een villa gebouwd als verpakking rond enkele inte rieurs van toen al verdwenen grachtenpanden. De combinatie is heel geslaagd, het Nationaal Restauratiefonds geniet er nog dagelijks van. december 2010 Heemschut 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 5