Glasmuseum krijgt ontheemde glaskunst Nieuw Werelderfgoed in de maak Staalkaart met kleuren voor oud Harderwijk In enkele kassen in de tuin van het Nationaal Glasmuseum in Leerdam krijgt ontheemde, monumentale glaskunst tijdelijk onderdak in afwachting van een definitief labyrint. In vier kassen in de museumtuin is een kleine en tijdelijke presentatie ingericht met meren deels naoorlogse glaskunst. Vanaf volgend jaar krijgt het glazen labyrint definitief gestalte in de museumtuin. De naoorlogse wederopbouw was niet alleen een gouden tijd voor aanne mers maar ook voor kunstenaars. Want in bijna alle nieuwe, openbare gebouwen moest kunst komen, er kwamen vooral veel voorstellingen in glas. Meestal gezandstraalde ruiten, want dat was zakelijker en paste beter bij de nieuwe tijd. In de afgelopen jaren zijn door sloop vele glazen kunstwerken verloren gegaan. Daarom biedt het Nationaal Glasmuseum belangwek kende, ontheemde glaskunst een veilig thuis als labyrint van ontheemde, monumentale glazen voorstellingen en sculpturen. Een glaspaneel van Willem Leonard Wagemans, nu onderdak in het nationaal Glasmuseum. Foto Glasmuseum In de tijdelijke presentatie zijn vier grote glaspanelen te zien die afkomstig zijn uit een gebouw van het UWV. De panelen zijn in reliëf gezandstraald naar een ontwerp van de kunste naar Willem Leonard Wagemans (1906-1993). Op ieder paneei zijn beroepsgroepen te zien die in de veertiger en vijftiger jaren van de vorige eeuw voorkwamen in Nederland. De Van Nellefabriek in Rotterdam is een van de gebouwen die in de voorselectie zit om het tot de Unescolijst van werelderfgoed te brengen. Het gebouw trekt al jaren veel bekijks, zoals tijdens de Algemene Vergadering van Leden van Heemschut in 2008. Foto archief Heemschut, Henk Snaterse Het plantagesysteem op het westelijk deel van Curasao, de Noordoostpolder en Teylers Museum in Haarlem kunnen al snel worden aangemeld bij de culturele VN-organisatie Unesco als Nederlands werelderfgoed. Dat verwacht de commissie Voorlopige Lijst, die medio november advies uitbracht over nieuwe kandidaten. De drie maken deel uit van een lijst van negen voorbeelden van Nederlands werelderfgoed die na het verder uitwerken van de documentatie bij de Unesco kunnen worden voorgedragen. De andere zes, waarvoor meer tijd nodig is, zijn Bonaire Marine park, het koninklijk Eise Eisinga Planetarium in Friesland, de Maatschappij van Weldadigheid (Veenhuizen) in Drenthe, de gehele Nieuwe Hollandse Water linie, Sanatorium Zonnestraal bij Hilversum en de Van Nellefabriek in Rotterdam. De Commissie Herziening Voorlopige Lijst Werelderfgoed adviseert het kabinet in nog enkele kandidaten te investeren. Dat zijn het Nederlandse deel van de limes (de grens van het Romeinse rijk in Nederland) en het eiland Saba. Ook wijst de commissie op het nog ontbreken van een kansrijk projeeft uit de beweging van de volkshuisvesting. De lijst met inmiddels vastgesteld wereld- ergoed telt, sinds de grachtengordel van Amsterdam in augustus werd toegevoegd negen monumenten: Moleneomplex Kinderdijk-Elshout, het eiland Schokland, Rietveld Schröderhuis, Ir. Woudagemaal, Stelling van Amsterdam, droogmakerij Beemster en Willemstad Curagao. In het kader van de Kwaliteitsslag Binnenstad Harderwijk heeft onderzoeker Rob van Maanen onderzoek gedaan naar kleuren op houtwerk en gevels in oude binnensteden. Centrale vraag was: welke kleuren zou de eigenaar van een oud pand bij voorkeur moeten toepassen? Zijn conclusie luidt dat typisch Harderwijkse kleuren voor gevels en kozijnen niet bestaan. Wel kent elke periode in de stadsgeschiedenis zijn eigen toepassing van kleuren. Om aan ei genaren, huisschilders en architecten toch een houvast te bieden brengt het gemeentebestuur van Harderwijk nu het boekje Kleuren voor Harderwijk uit. De gemeente verspreidt het boekje kosteloos bij de inwoners van de oude Binnenstad. Ook lezers van Heemschut kunnen het bestellen bij de gemeente Harderwijk. Samensteller Rob van Maanen gaat uit van de talrijke natuurlijke kleuren die zijn te ontdek ken in de voor Harderwijk zo karakteristieke stadsmuren. Het boekje Kleuren voor Harder wijk biedt - letterlijk - een staalkaart van deze kleuren met bijbehorende praktische adviezen voor de toepassing. Opdrachtgever en vakman krijgen aan de hand van de bouwhistorische typering van hun pand inzicht welke kleurcombinaties zijn aan te raden. Deze kleuren zijn zo getrouw mogelijk als 'staal' in het boekje afgedrukt met bijbeho rende universele ACC-kleurencode ten behoeve van de verfhandel en de bouwmarkten. De kleurenwaaier voor Harderwijk bestaat uit 63 kleuren. Het boekje is te bestellen via g.vanderboom@hardcrwijk.nl Zie ook: www.harderwijk.nl 34 Heemschut december 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 36