Historische keuken verdient respect Erik Mattie - Keukens en badkamers worden gewoonlijk door de nieuwe eigenaar als eerste verwijderd na de aankoop van een woning. En als deze het niet doet, dan wel de volgende eigenaar. Totdat het alledaagse zeldzaam is geworden. DE ZELDZAME KEUKENS uit de zeventiende en achttiende eeuw worden gekoesterd, zelfs indien het grotendeels een reconstructie betreft. Waardevolle jongere keukens kunnen echter op weinig waardering rekenen. Zo schijnt van de befaamde, hypermoderne Frankfurter Keuken, bij tienduizenden tegelijk ingebouwd in de Siedlungen van het Nieuwe Bouwen, nog op één plaats een stukje op de oorspronkelijke plek aanwezig te zijn. Ook de Bruynzeelkeuken van Piet Zwart uit 1938 is inmiddels een grote zeldzaamheid. Veel waardevolle keukens, zeker in panden zonder monumentenstatus, verdwijnen geruisloos. Een enkele keer wordt de verdwij ning opgemerkt. Zo verdween een aantal jaren geleden een geheel gave keuken uit een rijks monument uit 1918, gebouwd naar ontwerp van G.F. La Croix. Het betrof de enige gaaf bewaard gebleven keuken van het Park Meer wijk te Bergen, één van de krachtigste uitingen van de Amsterdamse School. De betegeling van deze keuken was destijds min of meer verplicht afgenomen van de opdrachtgever, de Amster damse tegelhandelaar Arnold Heystee, die daarmee een belangrijk stempel op de afwer king heeft gedrukt. Deze tegels verdwenen met het aanrecht en andere detaillering in de container. Internet Dankzij de opkomst van het internet is het tegenwoordig iets eenvoudiger zicht te krijgen op de aanwezigheid van bijzondere keukens. Zo werd recent een voormalige huurwoning in één van de bekendste gebouwen van Amsterdam, de Wolkenkrabber van J.F. Staal uit 1932, aangeboden via de makelaarssite Funda. Dit pand, dat opvallend genoeg nog geen monumentenstatus heeft, is een icoon van de twintigste-eeuwse bouwkunst in Nederland, geplaatst op een van drie stedenbouwkundige scharnierpunten van Plan Zuid van Berlage. In de aangeboden woning oogt de plattegrond authentiek, veel details zijn nog aanwezig. Verbluffend is de foto van de keuken. Hier is sinds de bouw fundamenteel niet verbouwd. Dat is uitzonderlijk. De makelaar lijkt echter weinig oog te hebben voor de waarde van de keuken. Op Funda staat: 'Het betreft hier een voormalige huurwoning, die na een moderni satie, helemaal geweldig kan zijn! De indeling is te wijzigen. Zo kunt u ervoor kiezen om de woonkamer uit te breiden en eventueel ook een open keuken te creëren.' Zonder de keuken heilig te verklaren was toch op zijn minst een korte vermelding van de zeldzaamheid gewenst geweest. De aanwezigheid van authentieke details wordt wel gezien als een meerwaarde. Schuifdeuren met glas-in-lood dragen bij aan de status van het te verkopen object. Een vettige keuken doet daar aan af, is de algemene opvatting. Echter, ook een 'ouderwetse' keuken met noodzakelijke en gewenste aanpassingen kan bijdragen aan status en woongenot. Niet voor niets zijn 'retro' koelkasten en fornuizen nu het summum van luxe in de keuken. Er is alleen een omslag in het denken over het historische interieur nodig. Mattie, Bureau MEtDM Amsterdam. Dit artikel is een bewerking van een stuk in het bulletin van de Stichting het Nederlandse Interieur De keuken van het appartement in de Wolken krabber dat recent te koop werd aangeboden. Foto Funda Het inmiddels verdwenen interieur van de keuken van een villa in Bergen, in het Park Meerwijk. Foto Vladimir Stissi december 2010 Heemschut 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 23