Stichting Interieurfonds opgericht Antoon Ott - De laatste decennia groeit gelukkig in rap tempo het besef van de kwetsbaarheid en het cultuurhistorisch belang van het historische interieur. Het private karakter, de grote diversiteit, de interdis ciplinaire aspecten, en last but not least het feit dat het interieur is bedoeld om in te wonen en te werken, maken het interieur echter tot een lastig toegankelijk onderwerp. Desalniettemin wordt in toenemende mate door een steeds grotere groep mensen beseft, dat het interieur een wezenlijk en belangrijk element is van ons culturele erfgoed. Het geeft ons bovendien inzage in onze woontradities door de eeuwen heen. De stichting interieurfonds - opgericht in 2008 - beoogt door middel van het verstrekken van studie beurzen jaarlijks een positieve impuls te leveren aan de aandacht voor en omgang met Nederlandse historische interieurs. Hiermee hoopt het steunfonds in de Nederlandse erfgoedsector een kentering te bevorderen in de professionele aandacht voor het interieur. Op deze manier zal er een betere integratie worden bereikt van actuele internationale ontwikkelingen en interdis ciplinaire benaderingen. Door deze extra verworven kennis zal de kwaliteit verbeteren van de zorg voor het Nederlands interieur. Dit kwetsbare cultuurgoed zal voor toekom stige generaties beter in stand gehouden kunnen worden. Twee genereuze geldschieters hebben ervoor gezorgd dat de aanloopkosten van de Stich ting Interieurfonds gedekt werden en dat de eerste kandidaten in hun beursaanvraag gedeeltelijk gehonoreerd konden worden. Met deze extra maar bescheiden onder steuning zijn twee jonge erfgoedhoeders in de gelegenheid gesteld een stage en cursus in het buitenland te volgen. Verslagen van hun ervaringen worden binnenkort op de website van het Interieurfonds geplaatst. Stichting Interieurfonds is op zoek naar meer genereuze geldschieters, opdat in de toekomst meer beursaanvragen gehono reerd kunnen worden en nieuwe educatieve projecten of onderzoeken op het interieur gebied geïnitieerd. Voor informatie over subsidieaanvragen en manieren om dit initiatief te steunen zie de website: www.intcrieurfonds.nl Koepel van BeSlevue Aan de Kleine Houtweg in Haarlem, aan de rand van het oude ziekenhuisterrein van de Mariastichting, staat het huis Vreedenburg met daarnaast de koepel Bellevue uit 1801. Het koepeltje behoorde bij een buiten aan het Spaarne dat eind 18de eeuw naar ontwerp van de Amsterdamse architect Abraham van der Hart werd gebouwd. Het heeft door zijn bij zondere afwerking en zeldzame, van oorsprong rijk beschilderde interieur een uitermate hoge cultuurhistorische waarde. De schilderingen zijn van de Amsterdamse decoratieschilder Jan Kamphuijsen (1760-1841). Nadat het Bouwfonds, de ontwikkelaar van het terrein, Vredenburg en het koepeltje heeft verkocht, werd door de nieuwe eigenaar het een en ander gesloopt, enkele herstelwerk zaamheden verricht en de restauratie van een deel van de schilderingen uitgevoerd. Enkele dessus-portes zijn tijdelijk veilig opgeslagen in het Frans Hals museum en wachten op her plaatsing. Intussen is het zorgwekkend stil rond Bellevue. Het gebouw en de gerestaureerde schilderingen werden achter plastic verpakt en verkeren in uitermate slechte klimatologische omstandigheden. Dit juweeltje van bouw- en interieurkunst wacht op een snelle en goede afloop. A. Ott is voorzitter stichting Interieurfonds. Anne Marie ten Cate is medewerker van Heemschut. december 2010 Heemschut 17 Afgedekte wanden in de koepel Bellevue. Foto Anne Marie ten Cate

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 19