Vonaf 1321 werden in het Land van Maas en Waal 125 jaren met overstromingen geteld Bij dreiging van een dijkdoor braak werden alle dorpsbewo ners geacht hulp te bieden ■Mi materiaal gaat rotten. Binnen vallen de forse balklagen op, nodig om de zware materialen te kunnen dragen. De verdieping is van binnen uit bereikbaar met een eenvoudige trap. De oudste dijkmagazijnen dateren uit omstreeks 1870 en staan in Alphen aan de Maas, Afferden en Dreumel. Wat betreft hun architectuur zijn ze identiek. De kopgevels zijn in een neoclas sicistische stijl, met omlijste laaddeuren en een halfrond bovenlicht boven de laaddeur op de verdieping. De zijgevel is vijf assen breed en heeft verdiepte velden met daarin smalle ventilatiespleten. De verdiepingen worden door hardstenen waterlijsten geseheiden. Een variant op deze oudste magazijnen is te vinden in Maasbommel en Appeltern. Deze twee magazijnen zijn zo'n tien jaar later gebouwd. Terwijl de zijgevels identiek zijn, hebben de kopgevels spitsboogvormige velden en laaddeuren op de verdieping. De overige dijkmagazijnen werden rond 1900 opgetrokken en hebben en massievere uit straling. In Weurt, Ewijk, Winssen, Niftrik en Nederasselt verrezen min of meer gelijkvormige gebouwen met smalle laaddeuren in de kop gevels en brede tochtluiken (schoepenramen) in de telkens drie assen tellende zijgevels. De versiering verschilt van keer tot keer, maar is in het algemeen soberder dan bij de oudere maga zijnen. Op het dak van het Ewijkse magazijn is de plaatsnaam met rode dakpannen ingelegd. Bij Beuningen staat het grootste dijkmaga- zijn in het Land van Maas en Waal, maar het gebouw valt vooral op door zijn onopvallend heid. Het staat niet zoals de meeste andere exemplaren evenwijdig aan en óp de dijk, maar haaks op de dijk en aan de voet. Een luik in de bovenverdieping geeft hier toegang tot de dijk. Overbodig Na 1960 verloren de dijkmagazijnen hun oorspronkelijke functie. Fusies van de vele kleine waterschappen in dit gebied tot grotere bestuurlijke eenheden met nieuwe werven en opslagplaatsen maakten de oude magazijnen Het dijkmagazijn van Beuningen, het grootste van het Land van Maas en Waal. Als uitzondering staat dit magazijn aan de voet van en haaks op de dijk. Via een luik in de bovenverdieping kom je op de dijk. Het is nu een centrum voor natuureducatie. Evenwijdig aan de weg op de dijk het magazijn van Alphen aan de Maas, in 1870 met twee andere gebouwd als eerste stenen magazijnen in het Land van Maas en Waal. juni 2010 Heemschut 7 - 'ir *G(S

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 9