Tuinstad in Bos en Lommer respecteren Sloop in Oost dreigt Nicolaascomplex herbestemmen Parkeergarage tast beeld Churchilllaan met bomen aan Hogesluisbrug absoluut niet slopen Amsterdam - Stadsdeel Bos en Lommer wil alle laagbouw en twee grote woonblokken in de wijk Bosleeuw Midden slopen ten behoeve van grootschalige stadsvernieuwing. Heemschut heeft daartegen geprotesteerd. Bosleeuw Midden is een karakteristiek voorbeeld van vroege tuinstadverkaveling. Ook wil Heemschut het Leeuwendalerpad behouden, evenals de vele kunsttoepassingen in de wijk. Heemschut denkt graag mee over de vormgeving van het nieuwe Leeuwendalerpad. Nu uit een reactie van het stadsdeel is gebleken, dat dit nog steeds blok I wil slopen pleiten wij opnieuw voor behoud. Wel wil Bos en Lommer suggesties van Heemschut voor vernieuwing van blok 4 meenemen. Het nieuwe blok zou goed ingepast moeten worden in de bestaande struc tuur. De gevels van woonblok 3 en 4 hoeven wat Heemschut betreft niet gereinigd te worden. Gevelreiniging richt, vaak samen met onnodig vervangen van voegwerk, veel schade aan. Voorkomen moet worden, dat de zachte gele stenen door reiniging schade oplopen. Amsterdam -Het voor de Dapperbuurt zeer beeldbepalende blok Wijt- tenbachstraat 37-55 wordt bedreigd met sloop. Heemschut heeft in een raadsadres aan het nieuwe stadsdeel Oost zijn grote verontrusting ken baar gemaakt. Samen met de blokken aan de overkant van de straat, van dezelfde architect J.L.M. van Gorkum, heeft het grote ensemble-waarde. De straat vormt de entree naar de buurt, waarvan het oorspronkelijk 19de eeuwse karakter al zwaar gehavend is. Het voormalige stadsdeel Oost-Watergraafsmeer heeft als eerste stadsdeel in Amsterdam in de Nota Toekomst met Geschiedenis het cultuurhistorisch belangrijke karakter van een eerste buurt in kaart gebracht. Totnogtoe echter alleen de Oosterparkbuurt. Andere buurten moeten nog volgen. De nog niet gemaakte uitwerking voor de Dapperbuurt mag niet betekenen, dat een zeer belangrijke identiteitsdrager van het stadsdeel wordt vernietigd. Jaap Kamerling Amsterdam - Heemschut pleit in een brief aan wethouder Gerson voor behoud van het Nico laascomplex bij het Beatrixpark, of in elk geval van onderdelen ervan. De middelbare school uit de jaren '50, gebouwd in de stijl van het Nieuwe Bouwen, zou moeten wijken voor een nieuw onderkomen. Het schoolgebouw is heel transparant gebouwd met veel glas. Behoud zou het monotone Zuidas-gebied waaraan de school grenst een architectonische impuls kunnen geven en meer levendigheid kunnen verlenen met nieuwe creatieve functies erin. Heemschut pleit vooral voor behoud en herge bruik van de in de nieuwbouw goed inpasbare onderdelen van het huidige complex, zoals het heel bijzondere Conviet-torentje. Dat doet geen afbreuk aan het park omdat het aan de rand staat. En ook zou het complex in zijn geheel herbestemd kunnen worden zo lang er maar geen nieuwbouw plaatsvindt. Jaap Kamerling Amsterdam - Stadsdeel Zuideramstel overweegt in de middenberm van de Churchilllaan een parkeergarage van 300 plaatsen aan te leggen. Hiervoor zullen bomen gekapt worden, terwijl door het aanleggen van toe- en afritten en toegangsgebouwtjes het continue beeld van deze prachtige laan ernstig dreigt te worden aangetast. Heemschut wil, dat het huidige beeld van de laan gehandhaafd blijft. De Chur chilllaan is een van de belangrijke assen van het veelgeroemde plan Zuid van Berlage. Amsterdam - Heemschut, Cuypersgenoot- sehap en Vrienden van de Binnenstad zijn geschrokken van de mogelijkheid, dat vanwege financiële tegenvallers bij de gemeente, de in restauratie verkerende Hogesluisbrug niet meer in de oude staat wordt teruggebracht. Er is een plan deze te vervangen door een nieuwe, eigen tijdse brug, al dan niet met gebruikmaking van de oude materialen. De Hogesluisbrug (1883) over de Amstel ter hoogte van het Amstelhotel is een buitengewoon belangrijk monument in Parijse stijl van W. Springer en zeer beeldbe palend. Voor de Unesco, die binnenkort besluit over aanwijzing van de grachtengordel tot Werelderfgoed-monument zou dit een heel slecht signaal zijn. De brug is rijksmonument en het is alleszins onzeker of het rijk met sloop zou instemmen. Een second opinion moet uitwijzen of er goedkopere oplossingen voor herstel zijn. Daarnaast zouden instellingen uit de directe omgeving van de brug, zoals de Nederlandsehe Bank en het Amstelhotel een donatie kunnen doen. juni 2010 Heemschut 5

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 7