Heemschut Actief Friesland Zuid-Holland Terrein Borniastate in gevaar Steun voor oud sluisje Friesland. Het terrein van Borniastate ten westen van Weidum. Foto Google Earth Weidum - Heemschut Friesland keert zich tegen het dempen van een deel van de vroegere gracht van Borniastate in Weidum. Buren van het in 1869 gesloopte voorname huis protesteerden begin dit jaar tegen een vergunningaanvraag van de huidige terreineigenaar om de gracht te dempen. PC Fryslan schreef daarna de gemeente Littenseradiel, dat op grond van mogelijke verstoring van archeologi sche waarden de aanvraag geweigerd zou moeten worden. De gemeente heeft daar nog niet op gereageerd. De vele staten die Friesland rijk is, vormen een belangrijk onderdeel van het historisch erfgoed van de provincie. Hoezeer deze voorname huizen bepalend zijn voor het Friese erfgoed, werd in 2009 nog eens duidelijk tijdens de Heemschut-excursie die in de provincie in het teken stond van staten en stinzen. De meeste Friese staten zijn in de loop van 19de eeuw gesloopt en de terreinen zijn door terpafgravingen letterlijk met de grond gelijk gemaakt. Het enige dat her innert aan de rijke historie van deze plekken zijn omgrachte terreinen en de contouren van omliggende percelen die tot het landgoed behoorden. Deze plekken spreken enorm tot de verbeelding en dragen vaak nog de naam van de vroegere state. Dit geldt ook voor het terrein van Bornias tate ten westen van Weidum, waarvan verschillende reizende schrijvers de tuinaanleg van de bekende tuinarchitect Roodbaard hebben geprezen. De aanleg van de tuin van Borniastate uit 1819 was een van de eerste opdrachten van Roodbaard. Oude afbeeldingen tonen een lommerrijk landgoed in een vrijwel kale omgeving. Jon Piet de Boer Et Morloes Eskens Zuid-Holland. Het historische sluisje bij gemaal Neptunus bij Alphen aan den Rijn. Foto Ewout van der Dussen. Alphen oon den Rijn - Het Hoogheemraadschap Rijnland vervangt al jaren oude dieselgemalen door elektrische gemalen, een logische ontwikkeling mede omdat ze dan op afstand kunnen worden bediend. Met het vervangen van gemaal Neptunus (1871), nabij Alphen aan den Rijn, wil men zich echter meteen ontdoen van een ernaast gelegen cultuurhistorisch sluisje - een eeuwenoude verbinding tussen de Aarlanderveense Wetering en het Aarka naal. Heemschut bepleit de monumentenstatus. Het sluisje, vermoedelijk uit de 16de eeuw, diende als verbinding voor het transport van turf uit de polders rond Aarlanderveen naar de Turfmarkt in Alphen of direct naar de grote steden en tot in de vorige eeuw naar de veemarkt in Leiden. Sinds een aantal jaren is het sluisje buiten gebruik, verwaarloosd en met een damwand afgesloten. Met de actie steunt de provinciale commissie het initiatief van Jan Pieter Janse uit Gouda, onder meer adviseur van de stichting Historische Sluizen en Stuwen Nederland. Modernisering van het gemaal kan samen gaan met het hergebruik van het sluisje dat een opening creëert naar de Zuid- en Noordeinderpolder voor de (zeer) kleine recreatievaart. Als eerste stap heeft Heemschut het sluisje voorgedragen als gemeentelijk monument. Een discussie over de cultuurhistorische waarde behoeft niet meer gevoerd te worden, de gemeente heeft vorig jaar al een cultuurhistorische waardestel ling laten maken. Conclusie: 'het sluiscomplex heeft een hoge ensemble- en cultuurhistorische waarde'. Het sluisje dreigt nu verloren te gaan. Heem schut organiseert een breed overleg voor een plan van aanpak gericht op herstel en restauratie van sluis en vaarweg, waarbij het sluisje, het gemaal en de vaarweg één geheel vormen met de achterliggende polder. Een bij komstigheid is dat naast het sluisje de Alphense roei- en kanovereniging is gevestigd. De actie sluit verder aan op het jaarthema Historische Vaarwegen van de provincie Zuid-Holland. Zie www.heemschut.nl onder Bedreigd erf goed het hoofdstuk Zuid-Holland voor de brieven en de waardestelling. Ewout von der Dussen Het voorname huis Borniastate werd in 1869 gesloopt. 'De foto is van vlak voor de afbraak. Foto Fries Fotoarchief Tresoar, Foto 40105 4 Heemschut juni 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 6