6 Dijkmagazijnen, om te kunnen redden 10 Geen kerk meer gesloopt 14 Onthouwen 16 Houtwallen vogelvrij 18 Gevelreclames 20 Britannia 22 Hoogbouw 24 Onnodige sloop 32 Interview 38 West-Brabantse Waterlinie Rubrieken 4 Heemschut Actief 29 Snuffels 30 Om te bekijken 31 Erfgoednieuws 35 Verenigingsnieuws 36 Provinciale excursie 39 Erfgoedexcursie 40 In memoriam en colofon Brochures In het Land van Maas en Waal staan elf smalle, hoge gebouwtjes langs de dijken. Ooit bedoeld als voorraaddepot voor zand, balken, schotten, scheppen en zakken. Die voorraad werd geregeld aangesproken om de dijken te beschermen. Nu zijn ze over bodig, maar worden ze zelf beschermd. De gebouwtjes krijgen een nieuwe functie. Bergen op Zoom heeft een manier ontwikkeld om te voorkomen dat leeg komende kerken nog worden gesloopt. De kerkenvisie kan ook voor andere gemeenten een hulpmiddel zijn om de bijzondere gebouwen te behouden door ze op een andere manier te gebruiken. Minder en kleiner, het zijn kernbegrippen geworden in het gemeentelijk beleid van de Drentse Veenkolonie. Leegloop en vergrijzing laten het inwonertal afnemen. De voorzieningen blijven overeind. De houtwallen op Schouwen, ooit ont staan toen stuifzand opzij werd geschept, verdwijnen plotseling doorsloop. Ondanks wettelijke bescherming. Ze zijn van vroeger, ze zijn zo verweerd dat ze bijna onleesbaar zijn en ze zijn daardoor tegenwoordig waardevol en bijzonder. Muurreelames, ze horen in het Amsterdamse stadsbeeld. De versieringen van hotel en feestzaal Britannia in Vlissingen worden geres taureerd. De vlag kan een beetje uit in Zeeland. Inwoners van Geertruidenberg lopen te hoop tegen een plan om vlak bij de ves tingmuur hoge nieuwbouw te plaatsen: op een supermarkt komen ouderenwo ningen. Daar moet iets anders op worden verzonnen. Een deel van de Buiksloterdijk in Amsterdam werd in 1960 gesloopt. Pas nu komt er iets voor in de plaats. Een dood gewoon nieuwbouwwijkje, zonder binding met het dijkverleden. Een gemiste kans, waar juist extra kwaliteit te vinden is. Heemschut-voorzitter Harm Bruins Slot wordt in het bestuur opgevolgd door Anneke van Dok-van Weelen. Bruins Slot kijkt terug op zes intensieve bestuurs jaren. De Erfgoedexeursie voert 22 augustus naar de West-Brabantse Waterlinie en Vlaanderen. Hier keert de linie terug in het oude landschap. In het aprilnummer van Heemschut werd aangekondigd dat een brochure van de Heemschut Top 10 van bedreigd erfgoed zou zijn bijgevoegd. Dit is helaas niet gebeurd, ook een andere brochure werd niet bij Heemschut gevoegd. U vindt beide alsnog bij dit nummer. juni 2010 Heemschut 3

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 5