Inhoud Tijdens de Algemene Vergadering van Leden nemen wij afscheid van twee uiterst betrokken bestuursleden: onze penningmeester Ans van den Berg en onze voorzitter Harm Bruins Slot. Beiden hebben zich in hun bestuurs periode zeer ingezet voor de vereniging, en daarmee het behoud van monumenten in Nederland. Ans van den Berg heeft zich binnen onze vereniging bezig gehouden met de portefeuille financiën, na het wegvallen van de structurele overheidssubsidie. Zij heeft zeer veel tijd gestoken in het begeleiden van onze vereniging om een betere en meer sluitende begroting te kunnen pre senteren. Daarnaast was Ans ook inhoudelijk zeer actief. Haar betrokkenheid bij het Nationaal Restauratiefonds en haar inzet voor het behoud van de West-Brabantse Waterlinie straalden af op haar medebestuursleden, onder andere tijdens de discussies over de nieuwe koers van de vereniging. Vanaf deze plaats wil ik Ans zeer danken voor haar grote inzet voor Heemschut en haar een goede toekomst wensen in haar nieuwe woning in het prachtige West-Brabantse cultuurlandschap. De periode dat Harm Bruins Slot voorzitter was, is voor het voortbestaan en de toekomst van Heemschut van cruciaal belang geweest. Een aantal jaren geleden was de monumentenwereld, en Heemschut daarbij ingegrepen, zoekende naar een juiste positionering. Harm Bruins Slot heeft gepoogd om de erfgoedwereld te verbinden, de gezamenlijkheid te zoeken. Zijn wens was om meer multi mediaal en crossmediaal te gaan werken. Dat was nieuw en zeker niet gemakkelijk. Binnen Heemschut heeft hij een succesvol proces van verandering geleid, waarmee we nu (bijna) klaar en voldoende voorbereid zijn om een stralend eeuwfeest te vieren. Beseheiden als hij is wil hij daarbij niet het middelpunt of boegbeeld zijn. Vanaf deze plaats, Harm, dank ik je voor je niet aflatende zorg en inzet voor onze vereniging. Karei Loeff directeur Op de Buiksloterdijk in Amsterdam staan historische en moderne huizen elkaar niet hinderlijk in de weg. Het niet terugbrengen van het dijkdeel dat een halve eeuw geleden onnodig is gesloopt is een gemiste kans voor het stadsdeel Noord. Foto Marjo Huijsmans Het Nederlandse landschap is minstens zo kwetsbaar als het gebouwde erfgoed. Vrijwel heel Nederland is cultuurlandschap. Gemaakt, aange past en heringericht om aan eigentijdse eisen te voldoen. Gelukkig blijft er vervolgens van wat er ooit is gemaakt goed behouden, of wordt de bijzondere omgeving waar dat nog kan teruggebracht. Zo zijn de Staats-Spaanse linies in Zeeland en België soms nauwelijks meer herken baar, maar richten de inspanningen zich nu op het weer zichtbaar maken van deze herinnering aan de Tachtigjarige Oorlog en de Spaanse Suceesssieoorlog, zo'n vier eeuwen geleden. De Waterlandse Zeedijk, ten noorden van Amsterdam, is ook zo'n overblijfsel van vroeger. Met een stevige provin ciale bescherming zou je denken dat die vele kilometers dijk, met vrijwel aaneengesloten historische bebouwing tussen Schellingwoude en Buiksloot, tot in lengte van jaren toont waar ooit de grens tussen land en water was. Helaas is een halve eeuw geleden een deel van de oude Zeedijk, een stuk van de tegenwoordige Buiksloterdijk, gesloopt en vergraven om ruimte te maken voor een hoognodige verkeers ader. Die kwam er niet, het terrein bleef lang braak liggen. Inmiddels heeft het stadsdeel Noord plannen om de restlandjes vol te bouwen, zonder op wat voor manier dan ook terug te grijpen op de oorspronkelijke dijk. In Drenthe speelt juist het onthouwen een voorname rol in het gemeentelijk beleid. In Borger-Odoorn bijvoorbeeld is al jaren voelbaar wat veel andere gemeenten, ook groeisteden in het westen, de komende tientallen jaren te wachten staat: ontvolking. Hoe je te midden van die leegloop toch de voorzieningen binnen de dorps gemeenschap op peil houdt is een opgave voor de moderne gemeente bestuurder. Doordacht slopen is hier richtinggevend. 2 Heemschut juni 2010 Het landschap centraa

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 4