memoriam Walter Kramer (1937-2010) Colofon 'Walter Kramer had enerzijds een grote zorgvuldigheid ten aanzien van het kleinste hist devolle detail en anderzijds een brede visie op wat van nut was voor ons totale monumentenbezegt professor Coen Temminek Groll over de op 27 maart overleden restaura- tiearchiteet. Walter Kramer behoorde tot de top van de res- tauratiearehiteeten met een grote liefde voor het ambachtelijke element. Na voltooiing van zijn studie aan de Academie voor Bouwkunst werkte hij bij het bureau Monumenten van de gemeente Amsterdam en bij de Rijksdienst voor de Monumentenzorg om medio jaren zeventig een eigen bureau te starten. Hij heeft een enorm oeuvre nagelaten, waaronder de restau ratie van de Beurs van Berlage, de Noorderkerk, Westerkerktoren, de Waag en de Oudekerk in Amsterdam, het Tolhuis (kasteeltje) van Jaeoba van Beieren in Gorinehem en kasteel Nederhe- mert. Kenmerkend voor al die restauraties is de hoge kwaliteit van het ambachtelijk werk, geba seerd op nauwkeurige waarneming van de nog aanwezige bouwhistorische elementen. Hij was onder anderen (mede)oprichter van het vak tijdschrift Monumenten en van het Nationaal Restauratiecentrum (1988) dat tot doel heeft nieuw leven te blazen in het onderwijzen van het restauratieambaeht. De gesprekken met Walter waren altijd con structief en leerzaam. Ons eerste contact, midden jaren negentig, betrof mijn vraag of 'Monumenten' en 'Heemschut' voldoende gemeen hadden om te kunnen samengaan. Walter wees dit niet direct af, maar vond het nog te vroeg om daarover een uitspraak te doen. Het is er nooit van gekomen. Vooral bij de restauratie van kasteel Nederhemert, waarvoor het artikel in Heemschut (1998/5, pp 25-33) 'De noodklok over kasteel Nederhemert' een belangrijke impuls gaf, waren onze contacten veelvuldig, vruchtdragend en plezierig. Walter ontwikkelde een bijzondere band met kasteel, flora en fauna waarvan hij uitgebreid kennis nam als hij met zijn echtgenote Petra, die een grote steun bij zijn werk was, in hun camper op de naastgelegen natuurcamping verbleef. Al veel eerder was in commissie onder leiding van de toenmalige directeur Quarles van Ufford van Geldersche Kasteelen tot de restauratie besloten door Walter Kramer, bouwhistorieus Kamphuis en de hoogleraren Renaud, Janssen Walter Kramer tijdens een symposium over kasteel Nederhemert, enkele jaren geleden. Foto Hans Bollebakker. en Temminek Groll. De problemen bij uitvoering waren bijzonder complex omdat zich steeds weer verrassingen voordeden bij de vondst van tot dan onbekende, soms tegenstrijdig lijkende, bouwsporen die van geval tot geval op de werkvloer geïnterpreteerd en opgelost moesten worden. Dat vergde vrijwel dage lijks nauw overleg met de uitvoerder en de ambachtslieden. Kramer, wiens vakkennis en ervaring groot respect afdwongen, kon dat als geen ander. Hij had een uitgesproken visie op het herstel van Nederhemert. 'Ik zou van het kasteel zichtbaar willen houden het verval, niet in bouwkundige zin, maar in visuele zin. Het zicht baar maken (houden) van al die eeuwen Hij slaagde daarin en leverde een toprestauratie af. Walter zal in mijn herinnering blijven voort leven als een uiterst deskundig en waardevol mens. Hans Bollebakker 40 Heemschut juni 2010 Heemschut Tijdschrift van de Bond Heemschut, de vereniging tot bescherming van cultuur monumenten in Nederland. Opgericht in 1911. Beschermvrouwe: H.M. de Koningin. Redactie Piet Arp, (eindredacteur), Philip Bosscher, Eric Ie Gras, Brigitte Linskens en Norman Vervat. Correspondent Zuid-Nederland: Willem Heij- broek. Redactie-advies: Anne-Marie ten Cate. De redactie draagt geen verantwoordelijkheid voor de inhoud van artikelen die zijn voorzien van volledige auteursnaam. Contributiebedragen Individuele leden van 25 jaar en ouder 35,00 Gezinslidmaatschap 45,00 Jeugdlidmaatsehap (tot 25 jaar) 15,00 Rechtspersonen en bedrijven 70,00 Opzeggingen alleen schriftelijk en voor 1 december. Extra tijdschriftnummers op aanvraag. Losse nummers 7,50 inclusief verzenden. Correspondentieadres en ledenadministratie Nieuwezijds Kolk 28, 1012 PV Amsterdam tel. (020) 622 52 92, fax (020) 624 05 71 e-mail redactie: redactie@heemschut.nl e-mail landelijk bureau: info@heemschut.nl Rabo-rekeningnummer 1462.53.388 Correspondentieadres adverteerders Bureau Van Vliet, postbus 20 2040 AA Zandvoort tel. 023 571 47 45 fax 023 571 76 80 zandvoort@bureauvanvliet.com Copyright Bond Heemschut Niets uit deze uitgave mag op enigerlei wijze worden overgenomen zonder toestemming van de redactie. Website www.heemschut.nl Vormgeving Studio Letterman, Amsterdam Druk Waanders Drukkers, Zwolle Jaargang 87 no. 3 - juni 2010 Heemschut verschijnt zes maal per jaar Brede visie en oog voor detail

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 42