Provinciale excursie Limburg Venlo geen vergeten stad Zaterdag 28 augustus 36 Heemschut juni 2010 In 1543, een kwart eeuw voor het begin van de Tachtigjarige oorlog, was Venlo een stad op een kruispunt in de Nederlandse geschiedenis. Tegen woordig is Venlo verrassend levendig. Bijna had de geschiedenis van de Nederlanden in 1543 een andere wen ding gekregen. Het hertogdom Gelre met daarin het huidige Noord- en Midden-Limburg was in dat jaar inzet van een strijd tussen keizer Karei V en hertog Willem de Rijke van Gulik, Kleef en Berg. Tegenover elkaar stonden ook twee stromingen in de katholieke kerk, te weten: de orthodoxe lijn van de keizer en de meer tolerante houding van de hertog in de geest van Erasmus. De hertog probeerde koning Hendrik VIII van Engeland en Frans I van Frankrijk als bondgenoten aan zich te binden, maar moest uiteindelijk toch een knieval maken voor de keizer, en wel bij Venlo. Op grond van het daar in 1543 gesloten verdrag kwam het hertogdom Gelre aan de keizer en zou het vanaf dat moment deel uitmaken van de geschiedenis der Nederlanden. Imago Venlo lijkt een beetje een vergeten stad te zijn, die vanwege drugsproble matiek nogal eens te kampen heeft met een slecht imago. Dit is niet terecht. Venlo heeft zoveel te bieden, dat een Heemschutexcursie op zijn plaats is. Zowel de geschiedenis van de stad als een aantal monumenten komen in het onderstaande pro gramma uitgebreid aan bod. Programma 10.30 uur: Ontvangst, koffie en vlaai in het Limburgs Museum 10.50 uur: Voordracht over de geschiedenis en wederopbouw van Venlo 11.45 uur: Wandeling door Venlo met stadsgidsen 13.15 uur: Lunch en korte voordracht archeologie Venlo 14.20 uur: Bezoek aan de monumen tale, gotische St. Martinuskerk 15.25 uur: Bezoek aan het pas geres taureerde renaissance stadhuis 16.15 uur: Afronding, drankje/hapje. Aanmelden Toten met 1 augustus schriftelijk of per e-mail: Huis voor de Kunsten Limburg, Postbus 203, 6040 AE Roermond, info@hklimburg.nl, onder vermelding van naam, aantal, adres, telefoon en e-mailadres. Kosten voor leden van Heemschut en maximaal drie introducés, 32,00 per persoon. Deelname is definitief na ontvangst van het verschuldigde bedrag op rekening 1322 25 344 t.n.v. penning meester Bond Heemschut onder ver melding van Excursie Heemschut 28 augustus 2010. Aanmeldingen worden behandeld in volgorde van binnen komst. Maximaal 50 deelnemers. U ontvangt een bevestiging. De excursie start in het Limburgs Museum in Venlo, tegenover het NS-station. Parkeren: zie via website google 'Venlo parkeren'. Inlichtingen: Telefonisch bij Marianne van der Eisen: 047 5399287 of Ad Bok horst: 045 5422069. Venlo, een verrassend levendige stad, zoals hier voor het gerestaureerde renaissaneestadhuis. Foto Ad Bokhorst

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 38