De Ree archiefsystemen sponsort Heemschut Thema Monumentendag 'De smaak van 19de eeuw' Serieuze aprilgrap Platform in Groningen Reactie op koetshuis Vliegende start voor FIM w In de aanloop naar het jubileum sponsort De Ree archiefsystemen erfgoedvereniging Heemschut en maakt daarmee nieuwe functionaliteiten mogelijk voor de website www.hecmschut.nl. Het gehele historische tijdschriftarehief wordt digitaal beschikbaar gemaakt. De Ree Archiefsystemen is geves tigd in Groningen en beheert de landelijke databank www.archieven.nl. Een groot aantal archiefdiensten in Nederland is aangesloten op dit systeem. Via MAIS-Flexis, de database van De Ree archiefsystemen, wordt in 2011 het historische tijdschriftenarchief van Heemschut beschreven en online beschikbaar gesteld. Hetzelfde geldt voor de catalogus van de bibliotheek van Heemschut in Amsterdam. Daarnaast gaan vrijwilligers met behulp van de MAIS-Flexis database het enorme fotoarchief beschrijven, dat daarna ook online komt. De eerste resultaten hiervan zullen naar ver wachting in 2011 worden gepresenteerd op de website. Het thema van de vierentwintigste Open Monumentendag, in het weekend van 11 en 12 september, luidt 'De smaak van de 19de eeuw'. De eeuw van de industriële revolutie en technologische vernieuwingen enerzijds, en van teruggrijpen naar eerdere bouwstijlen ander zijds. Veel van deze verrassende monumenten zijn toegankelijk tijdens dit weekeinde. Door de industriële revolutie verschenen er veel nieuwe typen gebouwen, zoals fabrieken, watertorens, gemalen, postkantoren, stationsgebouwen en verder musea, warenhuizen, theaters en nieuwe woonwijken. De landelijke opening van de Monumentendagen is dit jaar in Apeldoorn. Zie: www.openmonumentendag.nl. bedreigd Erfgoed Een nieuw blad wordt aangekondigd op een kleurrijk kaartje: Karei. Alles over monumenten. 'Linda heeft hem al jaren. Youp maakte hem eenmalig. Gerda kreeg er kritiek op in de Kamer. En dan nu een Karei?' Het is een persoonlijke wervingsactie voor Heem schut door directeur Karei Loeff. Een actie met een knipoog. 'Karei' heeft namelijk een blad in de aanbieding dat al bijna een eeuw over monumenten schrijft: Heemschut. i m Leden van de Bond Heemschut, de Vrienden van de Stad Groningen, de Winkeliersvereni ging Oude Kijk in 't Jatstraat en de Buurt verenigingen Het A-Kwartier, Hortus en het Schuitenschuiverskwartier hebben besloten om gezamenlijk het Platform Cultureel Erfgoed Groningen (afgekort PCEG) op te richten. Doel is de middeleeuwse binnenstad van Groningen, een beschermd stadsgezicht, veel beter te gaan beschermen. Hans Tulleners (schrijver, journalist, monu- mentenzorger) reageert op het artikel over het koetshuis van Van Loon in Amsterdam, Heem schut april. Hij schrijft: 'Het verheugde mij om eindelijk eens een verhaal over een koetshuis te lezen. Het zijn in Amsterdam misschien wel de meest onbekende monumenten van de oude stad. In het verhaal heb ik het woord keurtuin gemist. Een groot aantal stadstuinen is door middel van een keur wet) van 19 november 1615 beschermd. Aan het begin van het verhaal schrijft Claas Conijn dat Amsterdam nog maar enkele min of meer onbedorven stalgebouwen kent. Uit een eigen inventarisatie blijkt, dat er meer dan 300 historische koetshuizen zijn in de oude stad. Een hoge concentratie is terug te vinden in drie straatjes parallel aan de hoofd grachten. Het zijn de Langestraat, de Kerkstraat en de Reguliersdwarsstraat. Het bijzondere van het genoemde koetshuis, Kerkstraat 259, is dat het stalgebouw weer gaat behoren bij het hoofdhuis, Museum Van Loon, Keizersgracht 672. Hoofdhuis en koetshuis - gescheiden door een keurtuin - liggen kadastraal precies achter elkaar. Die eenheid komt niet vaak voor. Koets huizen werden meestal later apart verkocht.' De Federatie Instandhouding Monumenten (FIM) kent inmiddels 25 leden. De FIM hield woensdag 21 april haar eerste algemene ledenvergadering. De FIM is opvolger van het WIM (Werkoverleg Instandhouding Monu menten), dat op zijn beurt weer voortkwam uit het enkele jaren geleden opgeheven Nationaal Contact Monumenten, het NCM. Doelstelling van de FIM is als grootste particuliere belan genbehartiger op het gebied van erfgoed en monumenten een belangrijke gesprekspartner te zijn van de rijksoverheid. Deze maand staat een kennismaking met het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen op het programma. De eerste vergadering van FIM. Foto Heemschut juni 2010 Heemschut 35 Het mooiste pand van Nederland Heemschut 100 jaar in 2011 zoekt leden

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 37