Verenigingsnieuws Bouwbedrijf M.J. de Nijs en Zonen B.V. Postbus 1 1749 ZG Warmenhuizen tel: 0226-397000 www.mjdenijs.nl omgevingsbescherming. In dit laatste worden ook nieuwere ontwikkelingen meegewogen. 'Het betreft een veel ruimere taakstelling, de Belvedere. Het object beschermen blijft dan wel belangrijk, maar ook de omgeving speelt in het beleid een rol. Dat houdt een andere manier van opereren in van de commissie leden. De relaties met overheden en eigenaren wordt anders, de deskundigheden van de leden moeten passen. Op dit vlak is al een enorme slag gemaakt. Vanuit het bureau is dus niet alleen een juridische, maar de komende jaren ook nadrukkelijker een ruimtelijke aansturing nodig om de PC's te steunen in hun nieuwe rol. Ik vind het heel bemoedigend dat iedereen daar mee bezig is.' Mooi Nederland Tegelijk met het wegvallen van de subsidie voor Heemschut verdween ook, na tientallen jaren, de koepelorganisatie NCM, het Nationaal Con tact Monumenten. Die ging op in de stichting Erfgoed Nederland, maar een belangrijke rol als belangenbehartiger namens de particu liere organisaties verdween hiermee. Harm Bruins Slot was namens Heemschut een van de initiatiefnemers om te komen tot een brede samenwerking van particuliere organisaties die zich op het erfgoedterrein bezighouden. 'Zo ontstond het initiatief van de stichting Innovatie Mooi Nederland, om toch een bunde ling tot stand te brengen, en een lobby naar de overheid. Een website moest het gemeen schappelijke belang verwoorden, daar zou de discussie zich afspelen.' Inmiddels is het initiatief alweer ingehaald door de tijd. Nu is er sinds kort de FIM, mede op initiatief van Karei Loeff. In deze Federatie Instandhouding Monumenten zijn tien grote erfgoedinstellingen, zowel professioneel als van vrijwilligers toch weer bij elkaar gekomen, voor een gezamenlijke belangenbehartiging. Het secretariaat is ondergebracht bij het kantoor van Heemschut. Bruins Slot: 'Een goed moment om Mooi Nederland te stoppen. Maar denk niet dat hiermee de erfgoedsector één wordt. De versplintering blijft, dat is ook niet heel erg: een sleepbootjesgek hoeft zich niet ook met hart en ziel in te zetten voor de restauratie van een prachtig kasteel.' Is Heemschut in 2011nu een eeuw strijd voor behoud von het cultureel erfgoed klaar 'Ook straks is een organisatie als Heemschut hard nodig'. Anders dan de oprichters in 1911 voorzagen, maar het in de bres springen voor bedreigd erfgoed blijft. De benadering van leden en geïnteresseerden verandert eveneens. 'Nu zie je dat we hen bereiken via onze ver nieuwde site, via het blad en via ontwikkelingen die in de regio spelen. Die drie invalshoeken kunnen elkaar nog versterken. En daarmee zijn we bij de basis van Heemschut: de steuners en de leuners: actieven in de PC's, en morele steun vanuit het brede ledenbestand, datje recht van spreken geeft. Deze leden weten dat wij zorgen dat het goed komt.' De enige teleurstelling voor Bruins Slot als voorzitter van Heemschut is, dat hij niet heel direct in de wereld van de monumentenzorg belandde. 'In Winsum, waar ik burgemeester was, kon een piepklein landarbeidershuisje worden behouden door er een woning voor één persoon van te maken. Een van de raadsleden had grote bedenkingen. Die voelde zich altijd niet lekker worden als hij het huisje zag. Hij wist nog dat er een gezin met zeven kinderen moest wonen. Waar je je in het bestuur tegen moet wapenen is tegen de megalomane pro jecten van bestuurders die iets willen nalaten, een monument voor zichzelf. In Apeldoorn is in de jaren zeventig de binnenstad groten deels gesloopt, de gemeente zou de oostelijke schrijftafel van Den Haag worden. Grote delen van de stad werden opgeofferd. Er kwamen enkele grotere kantoren, en nog steeds kampt de gemeente met een aantal gevolgen van die destijds voorziene groei. Anderzijds zijn de oevers van het Apeldoorns Kanaal gesaneerd. Wat er de afgelopen jaren aan hoogbouw voor in de plaats is gekomen is zo mooi! Het is nieuw, maar het verdient toekomstige bescher ming. Vernieuwing of nieuw gebruik hoeft niet altijd een verslechtering in te houden, en die boodschap draagt Heemschut steeds nadruk kelijker uit.' Oude bouwmaterialen in alle soorten. Op 1 hectare opslag. Getekend en gestaald door de tand des tijds. Stenen, plavuizen, oude vloerdelen, deuren, hard steen badkamermeubeis,wenteltrappen, spijlen, radiatoren, schouwen, marmer, zandsteen, motieftegels, etc.. Openingstijden: mat/mvrij 8.30-17.00, za 8.30-16.00 Walnootberg 8 Tel. 035 5389752 3755 BR Eemnes Fax. 035 5312169 34 Heemschut juni 2010

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 36