Verenigingsnieuws Harm Bruins Slot als voorzitter opgevolgd door Anneke van Dok-van Weelen b a w 'Het gras gaat niet groeien als je eraan trekt' Piet Arp - Het besluit te stoppen als voorzitter van de Bond Heemschut viel eind vorig jaar bij Harm Bruins Slot. Hij heeft er inmiddels zes jaar op zitten. 'Ik heb het gevoel dat mijn werk is gedaan, voor mij is het af en dus is het tijd voor een nieuwe voorzitter, met frisse ideeën.' Zijn opvolger is oud staatssecretaris Anneke van Dok-van Weelen, de eerste vrouwelijke voor zitter van Heemschut. ENKELE JAREN GELEDEN al gaf Bruins Slot aan dat zijn voorzitterschap eindig zou zijn. De bond was nog volop in beweging om het wegvallen van een forse jaarlijkse subsidie van het rijk op te vangen door de verenigings structuur en het kostenpatroon bij te schaven. Bruins Slot zou voorzitter blijven tot de belang rijkste beslissingen zouden zijn gevallen. De vaste kosten moesten lager en de extra's - het tijdschrift en de excursies - moesten richting kostendekkende exploitatie. Inmiddels is, met jaarlijks hulp van het Heemschut steunfonds en door projectmatiger te werken, de begroting weer in evenwicht. Met dank ook aan pen ningmeester Ans van den Berg. Heemschut kan gezond na het eeuwfeest van 2011 verder werken aan de bescherming van kwetsbaar gebouwd erfgoed. 'Voor veel mensen zou de viering van het eeuwfeest een mooie afsluiting zijn, een voltooiing na zoveel jaar voorzitter schap. Je moetje realiseren: als ik tot volgend jaar zou aanblijven, dan komt er daarna nog weer een jaar aan vast te zitten. Voor mij is het nu af. Terwijl het jubileum toch ook juist een nieuw begin is. Er is een ambitieuze, frisse voorzitter nodig, met een blik gericht op de toekomst.' Harm Bruins Slot verwachtte zes jaar geleden zich onder te dompelen in de wereld van de erfgoedzorg. Dat gebeurde ook wel, maar anders dan hij had voorzien. 'Dat had ik kunnen weten, natuurlijk.' Binnen Heemschut stortte hij zich op de besturing, op de manier waarop de dingen gaan in de vereniging. 'Al in mijn eerste toespraak zei ik, dat de actieve leden in de Provinciale Commissies het fundament zijn van Heemschut, het bestaansrecht. De filosofie werd: zij moeten de ruimte krijgen, daar moeten verantwoordelijkheden liggen. Terwijl het bestuur functioneerde als een col lege van burgemeester en wethouders. Het gaf opdrachten aan de directie, die ze dan moest uitvoeren. Maar het moet juist van onderop gebeuren. De directie houdt zich bezig met de dagelijkse gang van zaken en het beleid van de vereniging, waarbij het dagelijks bestuur optreedt als toezichtouder, als coach, en het algemeen bestuur een beleidsmatig klankbord biedt. We merken dat de PC's zich er senang bij voelen." Ook het landelijk bureau opereert inmiddels in die geest. 'De sfeer is goed, de directeur heeft leiderschap en is een goede representant van Heemschut. Karei Loeff is goed op de hoogte van wat er in het veld speelt. En hij heeft zich 32 Heemschut juni 2010 'Nu het moment te stoppen voor een nieuw begin'

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 34