Boogkanaal ten noorden von Amsterdam moest het Noord zeekanaal en het Amsterdam- Rijnkanaal met elkaar ver binden Voor Amsterdamse begrippen zijn deze achtererven wel heel dorps. Na de Tweede Wereldoorlog werden hier zelfs de schuurtjes onder aan de dijk nog jarenlang bewoond door gezinnen. Het was de bedoeling dat de Douwesweg als hoofdverkeersweg recht doorgetrokken zou worden naar een nieuwe brug over Zijkanaal I. De Douwesweg zou daarna evenwijdig lopen aan de Metaalbewerkerweg, op de Buikslo- terdijk. De weg zou vervolgens tussen de Buiksloterdijk en de Floraweg door naar het Noordhollandseh Kanaal leiden. Een grote verkeersbrug zou hier de historische draaibrug over het kanaal vervangen. Vervolgens zou de Douwesweg verder gaan over de eveneens gesloopte Buikslotermeerdijk als Nieuwe Pur- merweg. Het Structuurplan uit 1958 had in deze plan ning geen oog voor het historische karakter van het landelijke gebied: 'Ten slotte zij opgemerkt, dat elementen van de bestaande bebouwing in Noord noodzakelijkerwijze zullen moeten worden geamoveerd. In hoofdzaak heeft dit betrekking op gedeelten, behorende tot de dijkbebouwing.' Slopen dus. Sloopdossiers Nadat de gemeenteraad in 1960 besloten had het meest westelijke deel van de Buiksloterdijk af te breken, werd de onteigening voorbereid. De eigenaren moesten alle bouwsels zonder vergunning afbreken. Dat waren meestal schuren in de diepe tuinen en aanbouwsels aan de dijkwoningen. De eigenaren protesteerden nogal eens tegen de afbraak van hun schuur en correspondentie over de legaliteit van de bouwsels is soms bewaard gebleven in de sloopdossiers die werden bijgehouden door de gemeentelijke dienst Bouw- en Woningtoezicht. Het gedeelte van de Buiksloterdijk dat is gesloopt, liep vanaf nummer 454 tot en met 632. De dijk maakte een haakse bocht bij Zijka naal I en niet ver daarvandaan stond dan nog een huis, nummer 640. Het sloopdossier van dat pand bevat een situatietekening uit 1921 met als titel: 'Situatie bouw 6 woningen voor rekening der Heer H. Keek, te bouwen Water- juni 2010 Heemschut 27

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 29