Amsterdam knabbelt aan Waterlandse Zeedijk Albert van der Vliet- De gemeente Amsterdam voorzag ongeveer vijftig jaar geleden grootschalige ontwikkelingen in het nog verstilde stadsdeel Noord. Om ruim baan te maken voor die toekomst werd rond 1965 een deel van de historische Buiksloterdijk afgebroken. Vervolgens vielen juist hier de groeimodellen stil. Inmiddels overweegt Stadsdeel Noord de bouwruimte te benutten voor woonwijkjes. Een fout, vindt Albert van der Vliet, die daarbij Heemschut Amsterdam aan zijn zijde weet. Hier worden namelijk delen van het provinciaal monument Waterlandse Zeedijk opgeofferd, terwijl die in te passen zijn in de bouwplannen. 24 Heemschut juni 2010 DE WATERLANDSE ZEEDIJK maakt deel uit van de Noorder IJ- en Zeedijken benoorden Amsterdam. Het dijklint is in 2002 uitgeroepen tot provinciaal monument. Stads deel Amsterdam-Noord heeft na die aanwijzing een bureau onderzoek laten doen naar de eeu wenoude dijken. Dit resulteerde in het rapport Tien geboden voor de Waterlandse Zeedijk. Het signaleert vele knelpunten in het dijklandsehap, zoals: 'De historische Waterlandse Zeedijk is tussen Buiksloterbreek en Marjoleinstraat (hier is de Buiksloterdijk gesloopt - Red.) onherken baar. Er is geen koppeling met een route.' Het rapport beveelt aan de Waterlandse Zeedijk niet verder aan te tasten en waar mogelijk het dijklandsehap zelfs te herstellen. Een advies dat door het stadsdeel wordt omarmd. Desondanks heeft Stadsdeel Noord andere plannen laten ontwikkelen. Rond de verlengde Kamperfoelieweg zijn drie terreinen aange wezen voor woningbouw: het Marjoleinterrein, de Kamperfoelieweg en de Buiksloterbreek. Dit laatste project gaat waarschijnlijk niet door, nadat de commissie voor welstand en monu menten ernstig bezwaar heeft aangetekend. De andere twee projecten dragen al evenmin bij tot herstel van het oorspronkelijke dijkland schap. Met de geplande nieuwbouw wordt de herinnering aan het meest westelijke deel van de Buiksloterdijk, een gedeelte van het West einde van Buiksloot, nog verder uitgewist. Dijken en dorpen Het industriegebied van de Metaalbewerkerweg, waar ooit het IJ kabbelde. Rechts naast het fietspad de nieuwe dijk, waarop een doorgaande weg was gedacht. Foto's Marjo Huijsmans De tuinen van de wijk Buiksloterbreek liggen ongeveer op de plaats van de oude Buiksloterdijk. Links de nieuwe dijk, die als weg dienst had moeten doen. Het onnodige einde van oud Buiksloot

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 26