oog laten vallen op de grond van de Riethorst, binnen het beschermd stadsgezicht. Van Gils en de zijnen tekenden bezwaar aan tegen de gemeentelijke plannen, omdat ze de massale hoogbouw niet vonden passen in het historisch beeld van Geertruidenberg, waarvan de skyline toch al zwaar wordt belast door de koeltoren en de schoorstenen van de Amereentrale. De geplande supermarkt zal veel verkeer aantrekken op een kwetsbare plaats, terwijl het bij de Biesbosch gelegen Geertruidenberg zich juist zou moeten richten op toerisme, aldus de oudheidkundige kring en enkele zusterorganisaties, die vervolgens alternatieven aandroegen als bouwlocaties. De bezwaren van de eultuurbesehermers mochten echter niet baten. De gemeente paste het vast te stellen bestemmingsplan weliswaar enigszins aan, maar de toegestane bouwmassa en bouwhoogten bleven veel te groot. 'Hiermee wordt het oorspronkelijke karakter van de kern oneven wichtig en onverantwoord aangetast', onder schreef de provinciale commissie Noord-Bra bant van de Bond Heemschut de bezwaren van de oudheidkundige kring. De Erfgoedinspectie maakt zich eveneens zorgen over de geplande hoogbouw in de Riethorst, die het historisch aanzicht van de achthonderd jaar oude stad ernstig zal schaden. De oudheidkundige kring vond ook voor haar bezwaren tegen de bouwvergunning van het appartementencomplex bij het oude fort geen gehoor bij de gemeente. De oudheidkundige kring werd niet ontvankelijk verklaard. 'Daar tegen zijn we in beroep gegaan en ik verwacht dat de rechtbank daarin meegaat', aldus Van Gils. 'Eenmaal gerealiseerde hoogbouw staat er zeker 40 tot 50 jaar; een grote supermarkt past volgens ons niet binnen het beschermd stads gezicht. Bestaande kleinschalige structuren zullen daarmee worden aangetast. We hebben dan ook bezwaar gemaakt tegen de ontwik kelingen en het gemeentebestuur gevraagd om een heroverweging, waarbij recht wordt gedaan aan de historisch gegroeide kern van de gemeente Geertruidenberg. Grootschalige bebouwing moeten op andere - buiten de kern gelegen - locaties worden ontwikkeld,' vindt Heemschut, li juni 2010 Heemschut 23 X. I I .t.l.t I....I t I Hoogbouw in vesting Geertruidenberg

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 25