De bekende wederopbouw-architect Joost Boks ontwierp in 1954 het paviljoen en liet kunstenaar Louis Van Roode een 80 meter lange mozaïekband aanbrengen Het oude terras aan de boulevard van Vlissingen. Archieffoto Gemeentearchief Vlissingen Van dichtbij is de schade aan het mozaïek goed te zien. Om te redden wat er nog te redden viel, stelde Heemschut daarop voor het hoteldeel te slopen na het verwijderen van de daarop aangebrachte mozaïeken. In het paviljoen zou de vide van het restaurant hersteld moeten worden, onder meer door hier een selectie van de verwijderde mozaïekdelen terug te plaatsen. De overige kopen en het paviljoen inderdaad te res taureren. De door de gemeente benoemde directeur Mr C. Galama stelde daarbij als voorwaarde dat herstel volgens de plannen van Heemschut zou worden uitgevoerd. Het bureau Vivax van Ir E. de longh maakte vervolgens een projectvoorstel voor de restauratie. latere aanbouwsels van het paviljoen slopen en de voorgevel herstellen maakten eveneens deel uit van het reddingsplan. Vanwege de slechte toestand van het gebouw kreeg Britannia geen rijksmonumentenstatus. Vlissingen koerste aan op algehele sloop. Het tij keerde, nadat Heem schut tijdens een bijeenkomst voor de vrienden van Britannia een pleidooi voor behoud van het paviljoen had gehouden. Daarop beslisten B Et W van Vlissingen het geheel alsnog aan te Boks en Van Roode De bekende wederopbouwarchitect Joost Boks (de architect van Bouwcentrum Rotterdam) ontwierp in 1954 het paviljoen en liet kun stenaar Louis Van Roode een 80 meter lange mozaïekband aanbrengen. In 1960 werd het bijbehorende hotel Britannia aangebouwd, dat zich naadloos voegde aan het paviljoen. Dit lukte mede doordat de opvallende mozaïekband werd doorgetrokken. Het resultaat was dat er een zeer evenwichtig gebouw ontstond, waar binnen bouwstijl, kunstwerken en interieur één geheel vormden. Heemschut kreeg voor het restauratievoorstel advies van Ir. H. Bakx, van de TU Delft, vak groep Bouwkunde. Bakx schrijft een boek over architect Joost Boks. In de tweede week van maart is Art Conservation, het bedrijf dat ook werken van Louis van Roode elders in ons land restaureert, begonnen met de conservering van de mozaïeken aan de voorkant van het gebouw. Daarbij kwam al snel naar voren, dat gedeelten bij de aangebouwde daken van het hotel zwaarder zijn beschadigd dan gedacht. De mozaïeken op de hoteltoren zullen tijdens de sloop worden verwijderd om instortingsge vaar te voorkomen. De relatief goede conditie waarin de mozaïeken nog maar een paar jaar geleden verkeerden is intussen sterk achteruit gegaan. Daarom wordt het gedeelte aan het paviljoen meteen gerestaureerd. Tijdens het eeuwfeest van Heemschut volgend jaar kan deze parel van wederopbouw waar schijnlijk al worden opgeleverd. I juni 2010 Heemschut 21

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 23