Het stadsdeel zou de op areh itee ton iseh e/bou whis toriseh e waarde kaarten moeten aangeven Reclames nog te dateren Jaap Kamerling - Heemschut Amsterdam volgt al jaren met instemming de restauratie van bijzondere muurreclames. In oude steden als Leiden, Kampen en Utrecht zijn daar prachtige voorbeelden van te vinden. In Amsterdam voert vooral stadsdeel Oud-West een actief beleid rond het restaureren van deze reclame uitingen. DE WERKGROEP HISTORISCHE Gevel- reclames Amsterdam (WHGA) is een groot stimulator van deze restauraties. Haar activiteiten dragen sterk bij tot de groeiende interesse voor dit erfgoed. In een brief aan stadsdeel Centrum wijst Norman Vervat van Heemschut Amsterdam op het belang van behoud en restauratie van muurreelames. Hij stelt vast, dat zich in het centrum van de hoofdstad een van de grootste concentra ties bevindt van historische opschriften en reclames, vaak van grote cultuurhistorische waarde. Veelal verkeren ze overigens in matige conditie, luidt zijn klacht. Voorkomen moet worden, dat dit onderdeel van onze geschie denis langzaam maar zeker verloren gaat. Karakteristiek In 2004 heeft de Werkgroep Historische Gevel reclames met een wandeling voor stadsdeel raadsleden aandacht voor de muurreelames gevraagd. Sindsdien zijn in stadsdeel Centrum alleen een opvallend ensemble gerestaureerd op de hoek van de Vijzelgracht en de Nieuwe Looierstraat en een portiektegeltableau aan de Nieuwe Hoogstraat 35. Verdere restauraties bleven uit. Heemschut wil met de briefde discussie over dit onderwerp nieuw leven inblazen. Het stadsdeel zou zich proactief moeten opstellen en samen met de WHGA moeten werken aan een beleid voor behoud en restau ratie. Inventarisatie door de WHGA heeft hon derden oude opschriften en reclames in de binnenstad aan het licht gebracht, waaronder naast geschilderde ook tegeltableaus, reliëfs, en metalen platen. Heemschut wil niet alle aanwezige reclames restaureren. Vele zijn niet waardevol genoeg om een investering te recht vaardigen. Het stadsdeel zou moeten inzetten op restauratie van een aantal belangrijke en karakteristieke exemplaren. Voorbeelden van en Korte Korsjespoortsteeg. Nadere selectie kan het stadsdeel samen met de WHGA doen. Het stadsdeel zou de muurreelames, zowel de te behandelen als de niet te behandelen exemplaren, ook op architectonische/bouwhis torische waardekaarten moeten aangeven. Dan kunnen bouwplannen beter worden beoordeeld om te voorkomen dat oude reclames ver dwijnen. Probleem bij een restauratie kunnen de eigenaren van de panden vormen. Niet elke eigenaar zit op restauratie van oude reclames te wachten. De ervaring van Oud-West en van andere gemeenten kan stadsdeel Centrum reclames, die zeker restauratie of tenminste conservering verdienen zijn de schildering van de besehuitbakkerij op Marnixstraat 140, het tegeltableau van de EHLB op Raadhuisstraat 12, de reclames op het beroemde pand van Eduard Kuijpers aan het Spui van voormalig meubel magazijn Jansen en Zonen, thans Esprit en de reclames uit 1893 voor de kranten Het Centrum en De Volkscourant op de hoek van Spuistraat helpen. In andere actieve steden is name lijk gebleken dat een mede door de overheid gedragen beleid de kans van slagen vergroot. Met behulp van de projecten in andere steden/ stadsdelen is het waarschijnlijk ook mogelijk om eigenaren duidelijk te maken dat een geres taureerde reclame de uitstraling van hun bezit enorm kan vergroten. Richard Hengeveld van de werkgroep gevelreclames inventariseerde de nog resterende en vaak ernstig beschadigde reclames aan Amsterdamse gevels en muren. Zo bracht aan de Marnixstraat 140 de Electrische Brood- en Beschuitbakkerij Vorrink Et Zn. lang geleden een trotse en beeldbepalende reclame aan op de gevel. Elektrisch was in dit geval niet de oven, maar de deegmachine die rond 1920 een eind maakte aan het zware kneden. Voor het ontcijferen van de treurige resten van deze reclame zijn binnenkort historische foto's onmisbaar. In een van de cartouches op de gevel van Spui 10a hangen, verborgen onder een beschermende verflaag, nog steeds drie originele platen van de bouwer van het in november 1892 geopende winkelpand, meubelfabrikant H.F. Jansen 'et fils, Four- nisseurs de la Cour' - wellicht de oudste nauwkeurig te dateren Amsterdamse gevelreclame. 18 Heemschut juni 2010 Muurreclames horen in de stad

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 20