van zo'n 15 kilometer over. Deze zijn in ver schillenden mate beschermd geweest door een lappendeken aan verschillende bestemmings plannen. Omdat dit uiteindelijk niet voldoende bleek is verdere bescherming via een gemeen telijke wallenverordening geregeld. Een Zeeuwse houtwal met zandweg. Foto's Arjan de Hulster (Stichting Landschapsbeheer Zeeland) Afgraven Enkele eigenaren hebben zich hiervan in voorgaande jaren niets aangetrokken en zij hebben met medeweten van de gemeente Schouwen-Duiveland enkele wallen afgegraven. Op bezwaren van omwonenden werd door de gemeente niet gereageerd. In een kort geding dat de buurtbewoners aanspanden wordt de gemeente door de rechter in gebreke gesteld. Schouwen-Duiveland moet een forse boete betalen. In reactie daarop en in strijd met een voorstel van B Et W, heeft de gemeenteraad met de kleinst mogelijke meerderheid gekozen voor het afschaffen van de wallenverordening op particulier eigendom. Een vorm van vereen voudiging van de regels, vond de gemeente raad. De wallen die in bezit van de gemeente zijn blijven echter wel beschermd. Alsof het eigendom voor de beschermingswaardigheid van betekenis is. Ook zijn enkele wallen in bezit van zowel de gemeente als van een particulier; hoe dan te handelen? Stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) had juist een onderhoudsplan gemaakt en bood particulieren aan te helpen bij het onderhoud. Deze stichting en Eleemschut pleiten voor een terugdraaien van het raadsbesluit totdat de bescherming van de houtwallen is opgenomen in een allesomvattend bestemmingsplan voor de kop van Schouwen, nu de bestaande lap pendeken toch moet worden vervangen en aangepast aan nieuw provinciaal - (het omge vingsplan) - en rijksbeleid, onder meer in het kader van de ecologische en cultuurhistorische hoofdstructuur. De houtwal is vergraven Weide, omzoomd met houtwallen. juni 2010 Heemschut 17 Schouwen vogelvrij

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 19