Voor cultuur die u raakt Deze wallen zijn vanaf de middeleeuwen ontstaan doordat de boeren het onvruchtbare zand dat op de akkers woei opzij schoven Willem Heijbroek- In de gemeente Schouwen-Duiveland is een kilome terslange beschermde houtwal door de gemeente plotseling vogelvrij verklaard. Bond Heemschut pleit met stichting Landschapsbeheer Zeeland (SLZ) voor het terugdraaien van dat raadsbesluit. Bescherming van houtwallen moet deel uit maken van een alomvattend bestemmings plan. de Bonth van Huiten H. Lambertuskerk Etten-Leur 01 Prins Bernhard Cultuurfonds geeft cultuur de kans EEUWENOUDE HOUTWALLEN liggen in de Westhoek van Schouwen in het randgebied tussen polder en duin. Deze wallen zijn vanaf de middeleeuwen ontstaan doordat de boeren het onvruchtbare zand dat op de akkers woei opzij schoven. Daardoor ontstonden op de erfsehei- dingen wallen, die begroeid raakten met veel soorten loofhout. Ze boden goed bescherming tegen verdere verstuivingen. Om de voorziening aan voedingsstoffen op pijl te houden zijn later elzen aangeplant. De houtopstanden werden in het verleden regelmatig teruggesnoeid en gebruikt als geriefhout voor het stoken van fornuizen en kachels. Door de zeer gevarieerde samenstelling van de wallen komen er vele soorten planten, vogels en insecten voor, die op hun beurt ziekten en plagen op de akkers in toom houden. Er zijn nog ongeveer 240 wallen met een totale lengte 16 Heemschut juni 2010 Prins Bernhard Cultuurfonds geeft cultuur de kans Het Prins Bernhard Cultuurfonds zet zich in voor cultuur en natuurbehoud. Jaarlijks steunen we bijna 4.000 projecten op grote en kleine schaal. Denk aan muziek, toneel, beeldende kunst, letterkunde, natuur en monumentenzorg. Naar welke vorm van cultuur gaat uw interesse uit? Als u donateur wordt, steunt u daarmee de cultuur die u raakt. Donateur bent u al vanaf 3,- per maand of 25,- per jaar. Word nu donateur: ga naar www.cultuurfonds.nl Bouw Restauratie Projectontwikkeling Geef, word donateur! rd +-• nj O +-• O CU '53 Q4 rü O Q4 2 O ■+-> O Houtwallen deels Postbus 115 - 5250 AC Vlijmen - Telefoon 073 - 5119022 E-mail bvh@volkerwessels.com - Website www.bonthvanhulten.nl

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 18