In het veen vertrekken mensen naar plaatsen waar meer werk is. Op het zand is de krimp vooral vanwege de vergrijzing onder meer om leegstand en verpaupering te voorkomen. We hebben een scheepsbevrachter, die vanachter de computer met de hele wereld communiceert, een eadeaushop en zelfs een concertzaal in een rijksmonument. Er kan veel, zolang het beeld niet wordt aangetast. Maar nadrukkelijk geen tapijtboerderijen of autoslo pers, de gemeente houdt dergelijke ontwikke lingen tegen.' Chirurgisch De wethouder groet een passerende gemeen teauto en draait de Roelof Tuinstraat in. 'Hier staan bejaardenwoningen, die echt te klein worden. Als er iemand ziek wordt, dan kan de wijkverpleegkundige niet om het bed lopen. We kiezen voor wat we een chirurgische aanpak noemen: precies kijken wat nodig is en dan per woning aanpassen, renoveren, laten zoals het is of verkopen. In ieder geval gaat niet zonder meer de shovel erover.' Een paar woninkjes in de Roelof Tuinstraat zijn al gesloopt. Onderzoek moet uitmaken of op de open plek een uitbreiding komt van een sport school - 'Een voorbeeld van het ondernemer schap hier' - dan wel een speelveldje. Bruintjes: 'Geen huizen. Onthouwen noemen we dat. Maar we zorgen ook voor een nieuwe invulling en daarmee voor behoud van kwaliteit. Daarom bouwen we in verschillende dorpen nieuwe, multifunctionele eentra.' De wethouder maakt zich wel zorgen om het behoud van de piepkleine woninkjes, waar boerenarbeiders woonden. 'Voor de boerderijen is wel belangstelling, maar deze huisjes zijn zo klein dat niemand er wil wonen. Ze verdwijnen snel en daar wil ik iets aan doen. Een groepje van die huisjes is een tijdsbeeld. Maar ja, in een tijdsbeeld alleen kun je niet wonen. We onder zoeken hoe we ze kunnen besehermen.' Drentse Horn De groots opgezette woonwijk Drentse Horn in Nieuw Buinen, oorspronkelijk bedoeld voor 1500 woningen, wordt vooruitlopend op de komende krimp aanzienlijk kleinschaliger uitgevoerd. 'We gaan door met het bouwen van 750 woningen, vooral voor mensen uit de omgeving. De 750 huizen die bedoeld waren voor nieuwkomers van elders zijn geschrapt. De bouw van de eerste honderdvijftig woningen is begonnen. Dat is realistisch.' De stedenbouwkundige opzet van de Drentse Horn past in het patroon van de Veenkoloniën. 'Inclusief de kanalen en het 'wonen over de brug'. Je moet hier geen woonwijkje met kronkelende wegen neerzetten. Dat past hier niet en de mensen willen er ook niet wonen. Met een nieuwe wijk als deze houden we de Drentse Veenkoloniën aantrekke lijk en levendig als plaats om te wonen en te werken. Krimp hoeft niet het einde te betekenen.' En dan, kijkend naar het open landschap en met een lach: 'Nou ja, al te aan trekkelijk hoeft ook weer niet. We moeten de ruimte koesteren.' Nokken Van ouds staan de daken van de gebouwen in de Veenkoloniën haaks op de Monden. Sommige nieuwbouwhuizen vallen echter uit de toon. Zo verrijzen er twee-onder-één-kap woningen, toch al vreemde eenden in de bijt, met een nok die evenwijdig aan de Monden staat. Wethouder Bruintjes onderkent het pro bleem. 'Ze vallen inderdaad uit de toon. Maar als probleem vind ik dat minder urgent dan de plannen voor de bouw van gigantische windmolens.' juni 2010 Heemschut 15 Valthermond, de Roelof Tuinstraat. Waar nu het gras ligt stonden eerder bejaar denwoningen, waarvan er op de achtergrond nog enkele te zien zijn. Er is hier minder behoefte aan huisvesting voor ouderen. Akkerland bij Buinen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 17