Overleven met minder inwoners Erie Ie Gras - Sinds de krimp van de bevolking in delen van noordoost- Nederland is ingezet, moet wet houder Jacob Bruintjes (PvdA) van de Drentse gemeente Borger-Odoorn het beste maken van begrippen als minder en kleiner. Dit nadat jaren lang meer en groter synoniem waren voor beter. 'Erkan veel, zolang het beeld niet wordt aangetast.' HET GRONDGEBIED van Borger-Odoorn ligt zowel op het Drentse zand als in de Veenkoloniën. Beide gebieden krijgen te maken met krimp, met een afname van het aantal inwoners. Bruintjes: 'In het veen vertrekken mensen naar plaatsen waar meer werk is. Op het zand is het vooral vanwege de vergrijzing. Als daar een huis verkocht wordt, dan gaat dat vaak naar een ouder echtpaar. Die mensen hebben geen kinderen meer thuis. Ook dat leidt tot een daling van het inwonertal.' Op het zand dreigt door deze ontwikkeling 14 Heemschut juni 2010 geen leegstand, maar in de Veenkoloniën zal die wel optreden. 'De woningcorporaties melden dat vraag en aanbod van huurwoningen nu in evenwicht zijn. Dit zal in de toekomst omslaan in een woningoverschot. Borger-Odoorn is daar trouwens niet uniek in. Je ziet het overal op het platteland.' Pionier Bruintjes kun je een pionier van de krimp noemen. In 2003, toen de meeste platte landsgemeenten nog vooral over groei en nieuwbouw praatten, bracht zijn gemeente al een nota uit over de bevolkingskrimp en de manieren om daar mee om te gaan. 'Dat kan, mits je je goed voorbereidt.' Bij het gemeentehuis in Exloo stapt Bruin tjes in zijn auto. Hij rijdt de Veenkoloniën in, richting 2e Exloërmond. 'Exloo ligt hoog op de Hondsrug en we dalen nu af naar het veen. Een open, weids landschap, waarvan je de schoon heid niet meteen ziet. Ik wel, maar ik ben dan ook geboren in de Groninger Veenkoloniën. Buitenstaanders denken dat een blind paard hier geen schade kan aanrichten. Dat is onzin, vanwege die weidsheid is dit landschap zelfs extra kwetsbaar.' De wethouder is daarom een verklaard tegen stander van plannen om hier windmolens van honderd, honderdvijftig meter hoog te laten verrijzen. In 2e Exloërmond wijst hij op een nieuw industrieterreintje. 'Dat moeten we beter inpassen, maar het is een manier om het plat teland levendig te houden. De gemeentewerf is er gevestigd, dat was een bewuste keuze.' Monden Als de wethouder de Mondenweg opdraait, is de weidsheid van de Veenkoloniën pas goed zichtbaar. Monden zijn verveningskanalen, die zijn gegraven om turf af te voeren. Ze geven het landschap een strak, rechtlijnig aanzien. In 1e Exloërmond stopt Bruintjes bij Basisschool de Mondenhoek. 'Hier dreigt sluiting vanwege gebrek aan leerlingen. Maar het buurthuis 'De Badde' kan gedeeltelijk open blijven. Dat draagt bij aan het niveau van de voorzieningen en de leefbaarheid.' In Valthermond is het verveningskanaal nog niet gedempt. 'Links kleine huisjes, bedrijfjes en een enkel kerkje. Aan de overkant boerde rijen, steeds twee per brug. Ook in die boer derijen zijn bedrijven gevestigd. De mensen hier zijn ondernemend en dat stimuleren we, In de Veenkoloniën van Drenthe is ruimte altijd aanwezig. Foto's Casper Ie Gras Schuur op de vlakte bij Valthermond Ontbouwen in de Veenkoloniën

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2010 | | pagina 16